Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/12/76923_USASpaceX_1587156063102.jpeg.jpg

SpaceX Starship do të ulet në Mars para vitit 2030Raketa Starship pritet të prekë Planetin e Kuq shumë përpara fundit të dekadës.

Kompania hapësinore e Elon Musk, SpaceX planifikon të zbresë në Mars me raketën e saj të ngritjes Starship shumë më herët se 2030.

Dhe është miliarderi dhe themeluesi i Tesla-s ai që ka bërë të ditur këtë, përmes Twitter.

Pyetja është nëse një bazë e Marsit mund të krijohet deri atëherë, thotë Musk.

SpaceX aktualisht është duke zhvilluar prototipet e Starship.

Pas disa përpjekjeve të pasuksesshme të fluturimit, prototipi i fundit SN10 u ul me sukses për herë të parë në fillim të marsit.

Sidoqoftë, raketa shpërtheu pak më vonë.

Një fluturim i parë në orbitë me raketën e re Starship është planifikuar për në fund të këtij viti.

Raketa e rëndë e përdorshme duhet të jetë në gjendje të transportojë njerëz dhe deri në 100 tonë ngarkesë për misionet e ardhshme hënore dhe në Mars.

Kohët e fundit në shkurt, SpaceX mblodhi më shumë se 850 milionë dollarë kapital.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera