Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/e2efeb65-25b3-427b-80c6-a988d327f24d-780x439-1.jpg

Studimi nga Oksfordi: Njerëzit që luajnë këto dy video-lojëra janë më të lumturStudimi i Oksfordit ka treguar se njerëzit që luajnë lojëra video për një kohë të gjatë janë më të lumtur sesa ata që nuk e bëjnë këtë, shkruan BBC.

Kërkimi i Institutit të Internetit të Oksfordit u përqendrua në dy lojëra – Animal Crossing dhe Plants vs Zombies.

Zhvilluesit e këtyre lojërave ndanë të dhëna anonime për sa kohë luan secili nga pjesëmarrësit. Këto të dhëna u lidhën më pas me një sondazh në të cilin lojtarët u përgjigjën pyetjeve. Gjithsej morën pjesë 3274 persona, të gjithë ishin mbi 18 vjeç.

Nintendo ekspozoi vetëm të dhëna për kohën e lojës së Animal Crossing, por EA gjithashtu paraqiti të dhëna për suksesin e lojës Plants vs Zombies: Battle for Neighborville.

Profesori Andrew Przybylski, i cili drejtoi kërkimin, thotë se është i befasuar nga rezultatet.

“Nëse luani Animal Crossing katër orë në ditë çdo ditë, ka të ngjarë të thoni se ndiheni shumë më të lumtur sesa dikush që nuk e bën. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se Animal Crossing në vetvete ju bën të lumtur”, thotë Przybylski, duke shtuar se gjatë së kaluarës 40 vjet hulumtim sugjeroi që sa më gjatë të luanin njerëzit, aq më të palumtur ishin ata.

Ai vuri në dukje se ata që ndiheshin të detyruar të luanin – për shembull, sepse po përpiqeshin të shmangnin stresin në fusha të tjera të jetës – ishin më pak të kënaqur.

Profesori u bëri thirrje zhvilluesve të tjerë të lojërave për të ndihmuar në një hulumtim të tillë duke publikuar të dhëna.

Të fundit

Paris – Berlin vetëm një orë me tren

Hyperloop është ajo që ju merrni kur merrni një tren në fushë magnetike dhe e vendosni atë në një tub pa ajër. Mungesa e rezistencës lejon që treni, në teori, të arrijë shpejtësi të p

Sekretet e Messenger-it që nuk i njihnit deri më sot

Messenger tani është një nga platformat më të njohura të bisedave së bashku me Viber dhe WhatsApp. Ajo që shumë nuk e dinë, është se mund t’ju ofrojë shumë më tepër shërbime të fsh

Vetëm 5 ditë deri në “pranimin e rregullave të reja të WhatsApp”

Ndoshta do të ishte pak nëse do të thoshim se WhatsApp nuk e kishte një fillim të mirë për 2021. Kjo pasi që, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, një numër i madh i përdoru

Mbetjet e raketës kineze bien në Oqeanin Indian

Mbetjet e raketës më të madhe të Kinës kanë rënë në Oqeanin Indian të dielën. Shumica e përbërësve të saj janë shkatërruar me ri-hyrjen në atmosferë, kështu duke iu dhënë fund sp

Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë ndryshimet ose do të bllokohen

Përdoruesit e aplikacionit të mesazheve WhatsApp kanë afat deri javën e ardhshme për të pranuar kushtet e reja ose do të bllokohen nga ky rrjet social dhe nuk do të kenë mundësi ta përdorin

Udhëtimet hapësinore gjithnjë e më pranë

Arriti të ulet me sukses në Tokë raketa prototip Starship e kompanisë së Elon Musk, SpaceX. Raketa ia arriti të kryejë një hap tjetër përpara pas 4 rasteve të mëparshme ku u regjistruan sh

Info Tjera