Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/apple-iphone.jpg

Thashethemi më i çmendur i Apple kohët e funditKur bëhet fjalë për Apple, është pothuajse e mundur të zhvillohet një kategori e veçantë vetëm për thashethemet e shumta dhe “informacionet e brendshme” që po qarkullojnë. Deri tani ka një që është veçanërisht interesant.

Në fakt, mund të jetë më shumë një parashikim sesa informacion konkret dhe ne as nuk do t’i kushtonim vëmendje nëse nuk do të vinte nga Ming-Chi Ku, një analist i njohur që pothuajse gjithmonë ka informacion të saktë në lidhje me produktet e Apple.

Kështu që, kësaj here, Ming-Chi Kuo parashikoi që në një moment gjatë viteve 2030, Apple mund të fillonte të prodhonte lente AR (realiteti i shtuar) – praktikisht, kjo do të funksiononte si çdo lente tjetër mjekësore e përdorur nga njerëz me shikim më të dobët.

Kuo gjithashtu shpjegoi se këto lente nuk do të funksionojnë në mënyrë të pavarur, që ndoshta do të thotë se ata do të duhet të lidhen me iPhone në një farë mënyre, ose diçka tjetër.

Një shembull se si do të funksiononin këto lente elektronike është që personi që i mban ato dhe ecën jashtë.

Sigurisht, ende nuk ka absolutisht asnjë konfirmim nga Apple në lidhje me prodhimin e lenteve të tilla dhe një numër çështjesh teknike, por edhe mjekësore dhe etike duhet të zgjidhen përpara se lentet elektronike të vijnë me të vërtetë në jetë.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera