Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/tik-tol.jpg

Tik Tok ndalohet përfundimisht në SHBAPasi kërcënoi javët e kaluara se do të mbyllë TikTok në SHBA, kreu i Shtëpisë së Bardhë ka firmosur një urdhër ekzekutiv i cili ndalon çfarëdo transaksioni me shoqërinë kineze ‘ByteDance’, në pronësi të TikTok.

Urdhri hyn në fuqi pas 45 ditësh, ndërkohë që rriten tensionet mes ambasadës amerikane dhe Pekinit lidhur me “çfarëdo transaksioni nga ana e kujtdo, subjekt juridiksioni në SHBA, me ByteDance”.

Gjithçka pasi përhapja e aplikacioneve mobile të zhvilluara nga kompani me pronësi kineze, “kërcënojnë sigurinë kombëtare, politikën e jashtme dhe ekonominë e SHBA”.

Lëvizja e fundit e Trump vjen teksa flitej psër një marrëveshje me Microsoft, por me vendimin e Trump, ByteDance detyrohet ta shesë TikTok jashtë SHBA.

TikTok, është një aplikacion shumë popullor mes të rinjve, i cili akuzohet se merr në mënyrë automatike një sërë informacionesh prej përdoruesve, si dhe të dhëna të tjera duke i lokalizuar.

Në vendimin e marrë Trump argumenton se, “SHBA-të duhet të marrin masa agresive kundër pronësisë së TikTok për të ruajtur sigurinë kombëtar”.

Të fundit

Facebook paralajmëron mbylljen në Evropë

Facebook thotë se mund të ndalojë përdorimin e aplikacionit Facebook dhe Instagam në Evropë falë rregullave të reja të privatësisë, të cilat ndikojnë mënyrën sesi rrjeti social transfer

Sony jep lajmin e hidhur për PlayStation 5

Sony ka konfirmuar se PlayStation 5 nuk do të mbështesë lojërat e PS4, PS3, PS2 ose të gjeneratës së parë, përkundër se është spekuluar se do ndodh një gjë e tillë. Entuziastët e lojë

Mark Zuckerberg adhurues i madh i Samsung

Samsung dhe Facebook kanë qenë partnerë në projekte të ndryshme për një kohë të gjatë. Tani, CEO i Facebook ka zbuluar se ai është një adhurues i madh i telefonave inteligjentë të Samsu

YouTube do testoj rivalin e TikTok

YouTube ka njoftuar se do të testojë një version beta në Indi për të rivalizuar aplikacionin popullor të videove TikTok. Platforma e re e quajtur YouTube Shorts, do të kufizojë videot në 15

Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga uji pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash në brigjet e Orkney (Mbretëria e Bashkuar) në një eksperiment të egër. Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i o

Facebook vjen me një risi

Facebook ka bërë të ditur se do të lansojë syzet e mençura vitin e ardhshëm, të cilat mund të lidhen edhe me telefonat e mençur si pjesë e një aleance me titanin e syzeve EssilorLuxottica.

Info Tjera