Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Tik_Tok-.jpg

TikTok humbi primatin e aplikacionit më të shkarkuarPër muaj të tërë, TikTok ka qenë aplikacioni më i shkarkuar.

Ky aplikacion i kënaqi të rinjtë dhe gjatë pandemisë së coronavirusit, ai ishte një nga “burimet” e argëtimit për shumë njerëz.

Mirëpo të dhënat e fundit të kompanisë analitike Sensor Tower, që përfshin periudhën nga 1 prilli deri më 30 maj, vendin e parë e zuri aplikacioni për video konferenca Zoom.

Zoom është shkarkuar 94 milionë herë, ndërsa TikTok ka 71 milionë shkarkime.

Analistët tregojnë se ky sukses është i jashtëzakonshëm sepse është e rrallë që aplikime të tilla “serioze” të tejkalojnë më shumë se 50 milionë shkarkime.

Zakonisht, numra të tillë mbresëlënës rezervohen për lojëra video ose rrjete sociale.

Nëse shkarkimet nga të dy dyqanet – App Store dhe Google Play Store – janë të kombinuara, atëherë shohim që Zoom, TikTok dhe video loja Pokemon GO i përkasin klubit elitar të aplikacioneve që tejkaluan më shumë se 300 milionë shkarkime.

Të fundit

Facebook paralajmëron mbylljen në Evropë

Facebook thotë se mund të ndalojë përdorimin e aplikacionit Facebook dhe Instagam në Evropë falë rregullave të reja të privatësisë, të cilat ndikojnë mënyrën sesi rrjeti social transfer

Sony jep lajmin e hidhur për PlayStation 5

Sony ka konfirmuar se PlayStation 5 nuk do të mbështesë lojërat e PS4, PS3, PS2 ose të gjeneratës së parë, përkundër se është spekuluar se do ndodh një gjë e tillë. Entuziastët e lojë

Mark Zuckerberg adhurues i madh i Samsung

Samsung dhe Facebook kanë qenë partnerë në projekte të ndryshme për një kohë të gjatë. Tani, CEO i Facebook ka zbuluar se ai është një adhurues i madh i telefonave inteligjentë të Samsu

YouTube do testoj rivalin e TikTok

YouTube ka njoftuar se do të testojë një version beta në Indi për të rivalizuar aplikacionin popullor të videove TikTok. Platforma e re e quajtur YouTube Shorts, do të kufizojë videot në 15

Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga uji pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash në brigjet e Orkney (Mbretëria e Bashkuar) në një eksperiment të egër. Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i o

Facebook vjen me një risi

Facebook ka bërë të ditur se do të lansojë syzet e mençura vitin e ardhshëm, të cilat mund të lidhen edhe me telefonat e mençur si pjesë e një aleance me titanin e syzeve EssilorLuxottica.

Info Tjera