Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/GTY_twitter_kab_141119_16x9_992.jpg

Twitter sjellë ndryshime të rejaTwitter dëshiron të jetë më tepër sesa thjeshtë blloqe tekstesh prej 280 karakteresh.

Ditën e martë rrjeti social prezantoi cicërimat që fshihen vetvetiu dhe paralajmëroi ardhjen e veçorive të reja.

Quajtur Fleets, cicërimat në fjalë janë postime që fshihen pas 24 orësh i bazuar në formatin Stories popullarizuar nga Snapchat në 2013-ën dhe më pas platformat Instagram, Facebook dhe YouTube të cilët lançuan versionet e tyre.

Ndryshe nga cicërimat e zakonshme, Fleets nuk marrin ri-cicërima, pëlqime e as replika.

Përdoruesit mund vetëm të reagojnë dhe përgjigjen atyre me mesazhe direkte ashtu si në Instagram dhe Snapchat.

Twitter nisi testimin e Fleets në Brazil në fillim të vitit. 

Fleets do të shfaqen në një linjë në krye të kohështrirjes.

Ideja është që rrjeti social të reduktojë presionin që njerëzit ndjejnë në median sociale.

Gjithashtu po përmirëson funksionet audio duke zgjeruar testimin e cicërimave zanore, mesazheve zanore në mesazhet direkte në Brazil dhe lançuar drejt fundit të vitit eksperimentin audio spaces.

Një koncept i ngjashëm me atë të Clubhouse, me audio spaces përdoruesit mund të krijojnë dhoma ku njerëzit drejtojnë diskutimin dhe të tjerë dëgjojnë.

Twitter nuk ka detaje por e përshkroi si një hapësirë live ku shumë njerëz mund të diskutojnë apo debatojnë në lidhje me një çështje.

Fillimisht do të jetë i disponueshëm vetëm për një grup të kufizuar përdoruesish femra.

Të fundit

Paris – Berlin vetëm një orë me tren

Hyperloop është ajo që ju merrni kur merrni një tren në fushë magnetike dhe e vendosni atë në një tub pa ajër. Mungesa e rezistencës lejon që treni, në teori, të arrijë shpejtësi të p

Sekretet e Messenger-it që nuk i njihnit deri më sot

Messenger tani është një nga platformat më të njohura të bisedave së bashku me Viber dhe WhatsApp. Ajo që shumë nuk e dinë, është se mund t’ju ofrojë shumë më tepër shërbime të fsh

Vetëm 5 ditë deri në “pranimin e rregullave të reja të WhatsApp”

Ndoshta do të ishte pak nëse do të thoshim se WhatsApp nuk e kishte një fillim të mirë për 2021. Kjo pasi që, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, një numër i madh i përdoru

Mbetjet e raketës kineze bien në Oqeanin Indian

Mbetjet e raketës më të madhe të Kinës kanë rënë në Oqeanin Indian të dielën. Shumica e përbërësve të saj janë shkatërruar me ri-hyrjen në atmosferë, kështu duke iu dhënë fund sp

Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë ndryshimet ose do të bllokohen

Përdoruesit e aplikacionit të mesazheve WhatsApp kanë afat deri javën e ardhshme për të pranuar kushtet e reja ose do të bllokohen nga ky rrjet social dhe nuk do të kenë mundësi ta përdorin

Udhëtimet hapësinore gjithnjë e më pranë

Arriti të ulet me sukses në Tokë raketa prototip Starship e kompanisë së Elon Musk, SpaceX. Raketa ia arriti të kryejë një hap tjetër përpara pas 4 rasteve të mëparshme ku u regjistruan sh

Info Tjera