Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/6pm1.jpg.72bd092683c827d7a2b5d4a10103a75b.jpg

Zbulohet roboti shtëpiak që lufton koronavirusinInxhinieri tajlandez Monchai Bunwong bëri një robot shtëpiak që “lufton” kundër coronavirusit.

Roboti spërkat dezinfektuesin nëpër lagje dhe kështu ndihmon në ndalimin e përhapjes së coronavirusit – të paktën në lagje.

Bunwong mund ta kontrollojë atë në një distancë deri në një kilometër dhe ta kontrollojë atë përmes një kontrolluesi pa tel.

Roboti mund të mbajë 200 litra dezinfektues dhe ta spërkasë atë nën presion të fortë.

Veç kësaj, ai mund të lëvizë në të gjitha terrenet dhe është bërë për t’i bërë ballë sipërfaqeve të ndryshme.

Ai lëviz me një shpejtësi prej 5 km/orë.

Të fundit

NASA me mision në hapësirë

Një anije kozmike do të niset në hapësirë me një mision të veçantë; zbulimin e fosileve të Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në orbitën e Jupiterit për të studiuar dy grupe ast

Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

Algoritmet janë pjesë e jetës sonë të përditshme. Qoftë tek ecja me automjet, në botën e punës e të tjera, pa inteligjencë artificiale shumë gjëra njeriu nuk bën dot më. Në këtë dre

Fluturimi me balonë hapësinore nis nga viti 2024

Balonat kanë hyrë në garën e turizmit hapësinor, pasi kompania e teknologjisë World View bëri me dije se ka ndërtuar balonën, e cila do të mund të na dërgojë përtej Tokës, në një lart

Disa truke që do t’iu ndihmojnë të harxhoni më pak energji elektrike

Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojn

Në këtë vend i jepet fund përdorimit të teknologjisë 3G

Gjermania i jep fund telefonisë mobile 3G, e njohur gjithashtu si UMTS. “Telefonica O2” ka njoftuar se në korrik do të fillojë fikjen e rrjetit të saj 3G në rajonet e para, që do të përfu

Firefox me ridizajnimin më të madh të bërë deri më tani

Ashtu siç ishte paralajmëruar disa muaj më parë, ridizajnimi masiv i shfletuesit Firefox ka mbërritur tashmë. Mozilla thotë se dizajni i ri redukton shpërqendrimet, klikimet shtesë apo koha e

Info Tjera