Tech http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Vertical-Aerospace-VA-1X.jpg

Zbulohet taksi fluturues (Video)Deri më sot kemi parë kryesisht në filma makinat fluturuese, por shumë shpejt do ti shohim të njëjtat edhe në realitet.

Është kompania britanike Vertical Aerospace që ka zbuluar planet për një revolucion në ndërtimine taksit fluturues.

Avioni që pritet të jetë tërësisht elektrik dhe i quajtur VA-1X, mund të fillojë të pranojë pasagjerë që nga viti 2024.

“Teknologjia eVTOL do të revolucionarizojë udhëtimin, duke kombinuar sigurinë e linjave ajrore tregtare me përfitimet mjedisore dhe kostot e elektrifikimit të fluturimit. Me fillimin e VA-1X, ne jemi krenar që po bëjmë eVTOL një hap më pranë adoptimit të tregut masiv dhe duke mbështetur epokën e ardhshme të aviacionit”, ka deklaruar Michael Cervenka, Drejtori i Përgjithshëm në Vertical Aerospace.

VA-1X ka një madhësi prej 15 metra nga ana e krahëve dhe gjatësi prej 13 metrash.

Ky model do të jetë në gjendje të fluturoj me shpejtësi mbresëlënëse deri në 150 milje në orë me një distancë prej 100 miljesh.

Kjo do të thotë që pasagjerët mund të udhëtojnë nga Londra në Brighton përafërsisht 30 minuta.

Më e mira nga të gjitha, taksi fluturues do të mundësohet të fluturoj përmes një baterie litium-jon, që do të thotë se do të jetë plotësisht pa emetim të gazrave. Përshtatur nga Metro/mediapress

Të fundit

Mark Zuckerberg adhurues i madh i Samsung

Samsung dhe Facebook kanë qenë partnerë në projekte të ndryshme për një kohë të gjatë. Tani, CEO i Facebook ka zbuluar se ai është një adhurues i madh i telefonave inteligjentë të Samsu

YouTube do testoj rivalin e TikTok

YouTube ka njoftuar se do të testojë një version beta në Indi për të rivalizuar aplikacionin popullor të videove TikTok. Platforma e re e quajtur YouTube Shorts, do të kufizojë videot në 15

Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga uji pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash në brigjet e Orkney (Mbretëria e Bashkuar) në një eksperiment të egër. Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i o

Facebook vjen me një risi

Facebook ka bërë të ditur se do të lansojë syzet e mençura vitin e ardhshëm, të cilat mund të lidhen edhe me telefonat e mençur si pjesë e një aleance me titanin e syzeve EssilorLuxottica.

Njihuni me modelin e ri të GoPro

GoPro ka sjellë modeling e ri të kamerës me rezolucion të lartë. Bëhet fjalë modeling GoPro Hero 9, një kamerë të re që ka një bateri më të madhe, trup dhe rezolucion shumë më të lart

Apple sjellë versionin iOS 14

Apple pritet që gjatë ditës së sotme të lëshoj versionin e ri iOS 14. Programi pritet të jetë i disponueshëm nga iPhone 6s dhe në më lart. Përditësimi i ri do të sjell një listë të ma

Info Tjera