Tregime biznesi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/claude-silver-chief-heart-office.jpg

4 gjëra që kurrë nuk duhet t’ia thoni shefit tuajËshtë një problem i madh t’i thoni gjënë e gabuar shefit tuaj. Mund t’ju kushtojë vendin e punës.

Më poshtë ne do ju tregojmë se kush janë 4 gjërat që kurrë nuk duhet t’ia thoni shefit tuaj

Një “JO” automatike
Kur shefi juaj ju kërkon të merrni një përgjegjësi të re ose të bëni diçka, kurrë mos thoni ‘JO’.

Të paktën, jo në fillim.

Dëgjoni, bëni pyetje dhe atëherë nëse ende mendoni se nuk mund ta bëni, shpjegohuni mirë.

U përpoqa t’ju paralajmëroja
Askush nuk pëlqen të dëgjojë fjalinë “Të thashë”, sidomos shefi juaj.

Në vend që të theksoni gabimin, pyeteni se me çfarë mund ta ndihmoni.

Çdo gjë që përfundon me ‘Por’
‘Por’ mohon atë që keni thënë më parë.

“Më vjen keq që nuk e solla raportin tim në kohës, por…”.

Kjo paralajmëron shefin tuaj se ju po gjeni justifikime.

Në vend të kësaj thoni: “Më vjen keq që nuk e solla në kohë raportin tim. Herës tjetër do ta sjell në kohë”.

Kjo nuk ka për të funksionuar
Shefi juaj paraqet ide.

Mos u përgjigjni duke e kundërshtuar.

Merrni kohë për ta dëgjuar ose thjesht mendoni se ai e ka gjetur zgjidhjen dhe ju thjesht duhet të punoni për të marrë rezultate.

Të fundit

5 këshilla si të paguheni aq sa meritoni

Nëse dëshironi të paguheni për atë që mendoni se është e drejtë, mos u ulni duarkryq duke u ankuar për miqtë tuaj. Ajo që duhet të bëni është të ndiqni këto 5 këshilla në mënyrë

Me këtë pyetje, Musk zbulon nëse kandidatët për punë po e gënjejnë atë

Elon Musk zbuloi se kur e din nëse dikush po e gënjente atë në një intervistë për punë. “Më tregoni për disa nga problemet më të vështira që keni punuar dhe si i keni zgjidhur ato”,

Kompania kosovare bëhet referencë e profesionalizimit në ndërtimet infrastrukturore

Kompanitë kosovare dita ditës po rriten e po profesionalizohen në fusha të ndryshme. Një nga sektorët që ka shënuar rritje pozitive është infrastruktura. Kur flasim për këtë sektor, padys

Biznesmenët shqiptarë bashkojnë forcat në një investim

Në Kriens të kantonit Lucern në Zvicër, përmes një aktiviteti të “Degës së Zvicrës Qendrore të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër” dhe të “Unionit Invest AG” u inaugurua o

Mama Bar – si përballet bari kult me pandeminë?

Një dhomë e errët, mobilie retro, muzikë afrikane nga altoparlantët, pas banakut baristja letoneze me sytë e qeshur – goja e hunda të mbuluara sipas etiketës pandemike) kujdeset që të

Anaida Deti, stomatologia që po hap rrjetin e saj të klinikave në Kanada

Anaida Deti është larguar nga Shqipëria në 1997.  Pasi jetoi mbi 5 vite në Itali, u zhvendos në Kanada. Studimet e saj në Stomatologji në Itali nuk iu njohën dhe iu desh të nisë gjith

Info Tjera