Tregime biznesi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/money.jpg

5 këshilla si të paguheni aq sa meritoniNëse dëshironi të paguheni për atë që mendoni se është e drejtë, mos u ulni duarkryq duke u ankuar për miqtë tuaj.

Ajo që duhet të bëni është të ndiqni këto 5 këshilla në mënyrë që të jeni plotësisht të përgatitur për të marrë fitimin që mendoni se meritoni.

Ju dëshironi të paguheni për atë që besoni se është e drejtë.

Pra, mos u ulni duarkryq duke u ankuar për këtë tek miqtë tuaj.

Ndiqni këto pesë këshilla në mënyrë që të jeni plotësisht të përgatitur dhe të sigurt në fitimin dhe marrjen e ngritjes që meritoni.

1. Qëndroni optimist
Nëse jeni të zemëruar, do silleni edhe keq.

Në vend që të murmurisni se jeni duke marrë pak para, jini optimistë me ata që ju rrethojnë.

Vazhdoni të jeni të afërt me atë që po punonin.

Mos u ankoni te kolegët dhe mos u merrni me thashethemet në zyra.

Sigurohuni që gjithmonë të shfaqni një qëndrim optimist.

Të qenit pozitivë është ngjitëse dhe të tjerët do e shohin atë.

Kjo mund të ndikojë dhe në shefin tuaj, të ju shohë edhe në një dritë pozitive.

2. Merrni iniciativë
Nëse doni të tregoni se prania juaj në rolin tuaj shton vlerë, duhet të dini që vlera shfaqet në rezultate të matshme siç është bërja e kompanisë më fitimprurëse.

Edhe nëse akualisht jeni duke punuar me orë të gjata, kur doni të rrisni pagën tuaj, shefi do të shohë vlerën e shtuar duke punuar edhe më shumë sesa jeni duke punuar aktualisht.

3. Mendoni si shefi juaj
Merrni parasysh edhe perspektivën e menaxherit tuaj dhe marrëdhënien që keni me të.

Për shembull, merrni një projekt për të cilin po punoni dhe imagjinoni se jeni shefi juaj.

Po merrni llojin e komunikimit që dëshironi?

A jeni i sigurt që do të merrni rezultatin në kohë?

Si e shihni performancën tuaj nga këndvështrimi i shefit tuaj?

Nëse ekziston një hendek, ndiqni me një email që e mban atë të azhurnuar për progresin tuaj.

Duke parashikuar atë që i duhet shefit tuaj edhe para se ai ta kërkojë atë, ju tregoni reagimin dhe besueshmërinë tuaj.

Vëmendja juaj për nevojat e tij e predispozon menaxherin të shohë vlerën tuaj dhe marrëdhënien tuaj pozitive.

4. Përgatituni të flisni me shefin tuaj. Ju dëshironi të ndërtoni besimin tuaj!
Së pari, shkruani sukseset tuaja, arritjen tuaj më të madhe me vlerën e saj të matshme.

Për shembull, ky mund të jetë një program i ri që i kursen kompanisë kohë dhe para.

Duke përgatitur një listë, shefi juaj ka më shumë të ngjarë të ju shpërblejë për rezultatet tuaja.

Pastaj, bëj një letër pse meriton një rritje rroge.

Bëni disa hulumtime në internet për të kuptuar se çfarë vlen.

Përdorni faqet e internetit të pagave të punës.

Shikoni sondazhet e pagave, krahasimet e kostos së jetesës dhe shkallët e kompensimit brenda organizatës suaj.

Ju madje mund të shkoni në intervista.

Nëse zbuloni se jeni nënpaguar, kjo mund të përdoret për të negociuar për rritje me shefin tuaj.

5. Flisni me shefin tuaj
Bëni një takim. Merrni frymë thellë para takimit.

Thuaji vetes sikurse mikut tënd më të mirë, “e ke këtë!” Sillni listën tuaj të arritjeve dhe kërkimit. Qëndroni për vlerën tënde!

Të fundit

Për një ecje të qetë dhe të sigurt me këpucët e Solid

Për më shumë se një dekadë, fabrika për prodhimin e këpucëve Solid ka arritur që të tregoj se me punë dhe angazhim, arrihet çdo gjë. Me përvojën tashmë të gjatë të krijuar, Solid ka

4 gjëra që kurrë nuk duhet t’ia thoni shefit tuaj

Është një problem i madh t’i thoni gjënë e gabuar shefit tuaj. Mund t’ju kushtojë vendin e punës. Më poshtë ne do ju tregojmë se kush janë 4 gjërat që kurrë nuk duhet t’ia thoni sh

Me këtë pyetje, Musk zbulon nëse kandidatët për punë po e gënjejnë atë

Elon Musk zbuloi se kur e din nëse dikush po e gënjente atë në një intervistë për punë. “Më tregoni për disa nga problemet më të vështira që keni punuar dhe si i keni zgjidhur ato”,

Kompania kosovare bëhet referencë e profesionalizimit në ndërtimet infrastrukturore

Kompanitë kosovare dita ditës po rriten e po profesionalizohen në fusha të ndryshme. Një nga sektorët që ka shënuar rritje pozitive është infrastruktura. Kur flasim për këtë sektor, padys

Biznesmenët shqiptarë bashkojnë forcat në një investim

Në Kriens të kantonit Lucern në Zvicër, përmes një aktiviteti të “Degës së Zvicrës Qendrore të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër” dhe të “Unionit Invest AG” u inaugurua o

Mama Bar – si përballet bari kult me pandeminë?

Një dhomë e errët, mobilie retro, muzikë afrikane nga altoparlantët, pas banakut baristja letoneze me sytë e qeshur – goja e hunda të mbuluara sipas etiketës pandemike) kujdeset që të

Info Tjera