Tregime biznesi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/122533051_799269907517616_5404214393877020280_n.jpg

Biznesmenët shqiptarë bashkojnë forcat në një investimNë Kriens të kantonit Lucern në Zvicër, përmes një aktiviteti të “Degës së Zvicrës Qendrore të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër” dhe të “Unionit Invest AG” u inaugurua objekti i blerë nga 20 aksionerë shqiptarë.

Dje për herë të parë, në historinë e emigrantëve shqiptarë në Zvicër, u bë një hap praktik, që ka munguar deri tani.

Për të arritur qëllimin final, paraprakisht pronarët e firmave shqiptare të këtij regjioni bashkarisht grumbulluan mjete të konsiderueshme për investime të përbashkëta.

Ky union bëri edhe hapin e parë praktik, duke blerë në mënyrë të përbashkët një objekt.

Po në këtë godinë dje u takuan mbi 30 shqiptarë, kryesisht nga Kriensi.

Kryetari i “Degës së Zvicrës Qendrore të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër”, Florim Useini, përshëndeti të pranishmit, gjithashtu kryesuesi i “Unionit Invest AG”, Mehdi Avdijaj, kryetari i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër, Qamil Isufi, Skenderbeg Klaiqi, kryetar dhe themelues i Lobit Shqiptar, që kishte ardhur nga Gjermania për të marrë pjesë në këtë tubim përurues, si dhe kryetari i Shoqatës “Bashkimi” në Uster të Cyrihut, Guximtar Alushi.

Të fundit

Kompania kosovare bëhet referencë e profesionalizimit në ndërtimet infrastrukturore

Kompanitë kosovare dita ditës po rriten e po profesionalizohen në fusha të ndryshme. Një nga sektorët që ka shënuar rritje pozitive është infrastruktura. Kur flasim për këtë sektor, padys

Mama Bar – si përballet bari kult me pandeminë?

Një dhomë e errët, mobilie retro, muzikë afrikane nga altoparlantët, pas banakut baristja letoneze me sytë e qeshur – goja e hunda të mbuluara sipas etiketës pandemike) kujdeset që të

Anaida Deti, stomatologia që po hap rrjetin e saj të klinikave në Kanada

Anaida Deti është larguar nga Shqipëria në 1997.  Pasi jetoi mbi 5 vite në Itali, u zhvendos në Kanada. Studimet e saj në Stomatologji në Itali nuk iu njohën dhe iu desh të nisë gjith

Femra që pritet ta drejtoj njërën nga bankat më të mëdha

Jane Fraser merr përsipër frenat e Citigroup dhe bëhet gruaja e parë në krye të një banke të madhe amerikane, duke treguar se lëvizja #MeToo infektoi përfundimisht edhe financat, më parë n

Shmangni këto veprime nëse doni të bëni para!

Bernard Shaw dikur pat thënë se kjo botë është përplot me idhuj që nuk duan të punojnë dhe thjesht duan të fitojnë para, ndërsa ata që janë të gatshëm të punojnë kurrë nuk pasurohen

Inxhinierët shqiptar aftësojnë të rinjtë për teknologjinë “Smart Home”

Programi për aftësimin e të rinjve të Kosovës për teknologjinë “Smart Home”, vjen si nismë e dy inxhinierëve shqiptar nga Gjermania, Milaim Deilu dhe Lulzim Veliu, nëpërmjet organizatë

Info Tjera