Tregime biznesi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/elion-musk.jpg

Me këtë pyetje, Musk zbulon nëse kandidatët për punë po e gënjejnë atëElon Musk zbuloi se kur e din nëse dikush po e gënjente atë në një intervistë për punë.

“Më tregoni për disa nga problemet më të vështira që keni punuar dhe si i keni zgjidhur ato”, është një detyrë që Musk vendos për kandidatët në intervistat për punë dhe gjithashtu ka një shpjegim të mirë.

“Njerëzit që e kanë zgjidhur me të vërtetë këtë problem e dinë saktësisht se si e zgjidhën atë. Ata mund të përshkruajnë edhe detajet më të vogla”, tha Musk në Samitin e Qeverisë Botërore 2017, transmeton Telegrafi.

Metoda e Musk mbështetet në idenë se dikush që bën një pretendim të rremë i mungon aftësia për ta vërtetuar atë bindshëm. Kjo është arsyeja pse ai dëshiron t’i dëgjojë ata duke folur hap pas hapi për mënyrën se si kanë punuar për të zgjidhur një problem.

Një studim i botuar në Journal of Research Applied in Memory and Cognition dhjetorin e kaluar zbuloi disa mënyra për të zbuluar gënjeshtarët, përkatësisht teknikën e intervistës për punë, e cila mbështet efektivitetin e asaj që Musk ka bërë për vite me radhë, shkruan CNBC.

Studimi zbuloi se treguesit e së vërtetës “zakonisht duan të tregojnë pafajësinë e tyre duke dhënë informacion më të hollësishëm në përgjigje”.

Të fundit

Për një ecje të qetë dhe të sigurt me këpucët e Solid

Për më shumë se një dekadë, fabrika për prodhimin e këpucëve Solid ka arritur që të tregoj se me punë dhe angazhim, arrihet çdo gjë. Me përvojën tashmë të gjatë të krijuar, Solid ka

4 gjëra që kurrë nuk duhet t’ia thoni shefit tuaj

Është një problem i madh t’i thoni gjënë e gabuar shefit tuaj. Mund t’ju kushtojë vendin e punës. Më poshtë ne do ju tregojmë se kush janë 4 gjërat që kurrë nuk duhet t’ia thoni sh

5 këshilla si të paguheni aq sa meritoni

Nëse dëshironi të paguheni për atë që mendoni se është e drejtë, mos u ulni duarkryq duke u ankuar për miqtë tuaj. Ajo që duhet të bëni është të ndiqni këto 5 këshilla në mënyrë

Kompania kosovare bëhet referencë e profesionalizimit në ndërtimet infrastrukturore

Kompanitë kosovare dita ditës po rriten e po profesionalizohen në fusha të ndryshme. Një nga sektorët që ka shënuar rritje pozitive është infrastruktura. Kur flasim për këtë sektor, padys

Biznesmenët shqiptarë bashkojnë forcat në një investim

Në Kriens të kantonit Lucern në Zvicër, përmes një aktiviteti të “Degës së Zvicrës Qendrore të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër” dhe të “Unionit Invest AG” u inaugurua o

Mama Bar – si përballet bari kult me pandeminë?

Një dhomë e errët, mobilie retro, muzikë afrikane nga altoparlantët, pas banakut baristja letoneze me sytë e qeshur – goja e hunda të mbuluara sipas etiketës pandemike) kujdeset që të

Info Tjera