Ekonomi http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/Plazh-2-scaled.jpg

Turizmi në Shqipëri ka pësuar humbje prej 1.3 miliardë euroveNdryshe nga viti i kaluar, ku jo vetëm bregdeti por edhe kryeqyteti gëlonte nga turistet e huaj, mungesa e tyre për shkak të pandemisë e ka vënë në vështirësi të mëdha sektorin, përcjell TCH.

Mesa duket as turizmi patriotik nuk do të arrijë të kompensojë humbjet e mëdha të industrisë, që mban një peshë të konsiderueshme në ekonominë e vendit.”

Mungesa e vizitorëve të huaj pritet t’i kushtojë vendit rreth 1.3 miliardë euro humbje në të ardhura.

Është ky vlerësimi që bën kryetari i Shoqatës së Tur Operatorëve Besnik Vathi, sipas të cilit situata paraqitet dramatike edhe për të ardhmen, teksa rezervimet për vjeshtën janë anuluar në masën 100%.

“Turizmi drejt kolapsit. Humbjet llogariten në rreth 1.2-1.3mld euro, rezervimet janë anuluar plotësisht për vjeshtën. Prurjet e vizitorëve nga Kosova nuk rikuperojnë dot humbjet”, tha Besnik Vathi, Kryetari i shoqatës së Tur Operator.

Kriza e koronavirusit ka prekur të gjithë hallkat e zinxhirit të industrisë turistike, që nga strukturat akomoduese, lokalet e deri te shitësit e vegjël.

” E kemi ndjerë shumë mungesën e turistëve të huaj dhe emigrantëve. Po hasim vështirësi edhe në pagesën e detyrimeve pasi nuk ka fuqi blerëse as për të mbuluar shpenzimet”, tha një shitëse.

Situatën e vështirë në terren e mbështesin edhe shifrat zyrtare. Sipas institutit të Statistikave, për 7-mujorin e këtij viti kanë hyrë 1.1 milionë vizitorë të huaj, duke shënuar një rënie 64.7% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Tabelë 1

Hyrjet e shtetasve të huaj

Janar – Korrik 2020 1.1 mln
Janar – Korrik 2019. 3.3 mln
-64.7%
(Burimi: Instat)
Tabelë 2
Humbjet e turizmit të huaj
1.3 mld euro
(Burimi: Operatorët turistikë)

Të fundit

YouTube do testoj rivalin e TikTok

YouTube ka njoftuar se do të testojë një version beta në Indi për të rivalizuar aplikacionin popullor të videove TikTok. Platforma e re e quajtur YouTube Shorts, do të kufizojë videot në 15

Fillon “Autostrada e Paqes”

Javën e ardhshme në Kosovë pritet të qëndrojnë ekspertë nga Korporata Ndërkombëtare e Financave dhe Zhvillimit në SHBA dhe Banka e Eksport Importit. Këto dy korporata ditë më parë kanë

Edhe një arritje nga kompania Frutex

Kompania kosovare Frutex është certifikuar si operator i autorizuar ekonomik. Kjo certifikatë u nda nga Ushtruesi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm, Ibrahim Xhaka për drejtorin e Frutex,

Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga uji pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash në brigjet e Orkney (Mbretëria e Bashkuar) në një eksperiment të egër. Kjo qendër e të dhënave tani është marrë nga fundi i o

Facebook vjen me një risi

Facebook ka bërë të ditur se do të lansojë syzet e mençura vitin e ardhshëm, të cilat mund të lidhen edhe me telefonat e mençur si pjesë e një aleance me titanin e syzeve EssilorLuxottica.

Të kujt janë pronat në Kosovë?

Serbia nuk ka pronë të saj në Kosovë dhe pretendimet e saj për prona në Kosovë janë krejtësisht të natyrës politike, vlerësojnë Afrim Hoti, profesor i të Drejtës Ndërkombëtare dhe Muh

Info Tjera