Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/96121620237907.jpg

​Për çfarë zakonisht debatojnë më shumët çiftet?Për të mbajtur paqen në një marrëdhënie, duhet t’i përmbahesh marrëveshjeve dhe orareve, thotë këshilltarja e martesës në Denver të SHBA-së, Susan Heitler

 

“Nëse nuk thoni qartë dhe me zë të lartë për atë për të cilën bini dakord, zemërimi dhe inati shtypen dhe më vonë shfaqen në formën e sjelljes hakmarrëse, e cila mund të dobësojë marrëdhënien”, paralajmëron Heitler.

Ekspertët këshillojnë që partnerët të përpiqen të zgjidhin shqetësimet dhe konfliktet e tyre së bashku, të hartojnë një plan të përbashkët dhe nëse kjo dështon, atëherë merrni parasysh ndarjen. Një nga grindjet e zakonshme lidhet me paratë.

“Çiftet hyjnë në një debat se si do t’i shpenzojnë paratë e fituara me vështirësi. Ky problem është shpesh më i thellë se fakti që ju mund të përballoni diçka ose jo, dhe ky është një grindje për një sistem tjetër vlerash”, thotë Heitler.

Ajo theksoi se çiftet që nuk kanë marrëdhënie intime janë të prekshme dhe kur ka një ndryshim në dëshirat dhe nevojat, bëhet një problem i madh.

“Duke biseduar së bashku, gjeni një zgjidhje dhe bini dakord se sa shpesh duhet të bëni dashuri, përndryshe një lind problemi “, tha ajo.

Ndarja mbi punët e shtëpisë është një arsye e zakonshme për mosmarrëveshje.

“Një çift erdhi tek unë që vazhdimisht grindeshin për enët e pista. Ai tha se do t’i lante, dhe enët vetëm të grumbulluara në lavaman. Kjo e çmendi gruan e tij. mbani paqen në një marrëdhënie, ju duhet t’i përmbaheni marrëveshjeve dhe orareve, ”shpjegon Heitle.

 

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera