Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/methode_sundaytimes_prod_web_bin_43e5042e-6d63-11eb-ac59-10a42ba22d95.jpg

21 vjeçarja i bie përreth AtlantikutJasmine Harrison nga Anglia është bërë gruaja më e re që lundron përtej një oqeani, duke udhëtuar 3,000 milje në 70 ditë, 3 orë dhe 48 minuta.

21-vjeçarja nga Thirsk, North Yorkshire, u nis nga Ishujt Kanarie në 12 Dhjetor dhe u ankorua në Antigua të shtunën për në Talisker Whisky Atlantic Challenge, raporton Fox News.

Harrison punon si instruktore noti dhe banakiere, raporton BBC dhe e përshkroi arritejn e saj të kalimit në Atlantik si “gjithçka që doja të ishte

“Nuk mund të krahasohet asgjë më të, vërtet largohesh nga gjithçka, nga media sociale, fjalët e këqija, nga jeta e përditshme,” sqaron ajo.

Harrison aspironte të hynte në sfidë pasi ishte finaliste në 2018 dhe duke menduar me vete, “Pse mos ta bëj atë?”

Ajo gjithashtu shpjegoi në faqen e saj të internetit se kishte shpresuar të mblidhte para për bamirësi në ShelterBox për ndihmë nga katastrofat duke hyrë në garë.

Në fund të vitit 2020, Harrison u kualifikua si një nga 21 anijet e vetme (duke përfshirë vozitës të vetëm dhe ekuipazhe deri në katër persona ) për të hyrë në “Rreshti më i vështirë i botës.

Atletja pati sukses duke lundruar dhe duke fjetur dy orë në varkën e saj me emrin Argo, duke takuar jetën e egër – specifikisht balenat dhe delfinët – gjatë rrugës.

Harrison kishte marrë me vete shumë biskota dhe çokollata gjatë udhëtimit.

“Unë mendoj se hëngra 40 kilogramë çokollatë“, tha ajo me shaka për The Guardian.

Pavarësish shakave, Harrison pësoi një pengesë të enjten kur anija e saj u përmbys ndërsa ishte në gjumë, duke i dëmtuar asaj bërrylin e saj të majtë.

E vendosur për të vazhduar, Harrison i tha mjekut të garës se ishte mirë disa orë më vonë dhe mund të vazhdonte me siguri.

Duke hyrë në port më në fund gjatë fundjavës, Harrison mbajti sinjale tymi dhe ngriti flamurin Britanik sapo ajo shkeli në breg.

Arritja bëri histori, pasi Harrison tani është zyrtarisht “femra më e re që lundron e vetme në një prej oqeaneve të botës”.

Aventura e saj epike gjithashtu përfundoi duke mbledhur $ 14,000 për ShelterBox

Duke dalë në breg, Harrison u tha gazetarëve se gjëja e parë që donte ishte diçka për të ngrënë.

“Ushqim”, tha ajo.

“Padyshim ushqim”.

Të fundit

Këshilla për grim për femrave që kanë sy më të vegjël

Nëse keni sy të vegjël, grimi dhe theksimi i tepërt mund të kenë efektin e kundërt dhe sytë atëherë duken edhe më të vegjël Për të shmangur këtë, zbatoni këshillat e mëposhtme. Mos

Horoskopi për ditën e sotme

Dashi Mos nxitoni për ndonjë vendim të ri financiar, pasi kjo mund të dëmtojë perspektivat tuaja në të ardhmen. Ju mund të merrni një dhuratë të papritur nga një mik apo i afërm. Shmangn

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Bota pas Coronas është një botë tjetër

Kush jam unë, dhe nëse po, sa vetë? Me këtë pyetje disi komplekse, filozofi modern Richard David Precht i çoi dikur lexuesit e tij në një udhëtim zbulimi të vetes. Aktualisht, shumë njerëz

Nuk e dini akoma se çfarë është ndarja, nëse s’keni kaluar nëpër këto faza

Ndarja ndodhi. Asgjë e jashtëzakonshme, por s’mund ta themi këtë sidomos në fillimet e saj. Nuk ka shkëputje të lehta dhe përgjithësisht shumica e ndarjeve kalojnë nëpër disa faza. Nëse

Info Tjera