Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/methode_sundaytimes_prod_web_bin_43e5042e-6d63-11eb-ac59-10a42ba22d95.jpg

21 vjeçarja i bie përreth AtlantikutJasmine Harrison nga Anglia është bërë gruaja më e re që lundron përtej një oqeani, duke udhëtuar 3,000 milje në 70 ditë, 3 orë dhe 48 minuta.

21-vjeçarja nga Thirsk, North Yorkshire, u nis nga Ishujt Kanarie në 12 Dhjetor dhe u ankorua në Antigua të shtunën për në Talisker Whisky Atlantic Challenge, raporton Fox News.

Harrison punon si instruktore noti dhe banakiere, raporton BBC dhe e përshkroi arritejn e saj të kalimit në Atlantik si “gjithçka që doja të ishte

“Nuk mund të krahasohet asgjë më të, vërtet largohesh nga gjithçka, nga media sociale, fjalët e këqija, nga jeta e përditshme,” sqaron ajo.

Harrison aspironte të hynte në sfidë pasi ishte finaliste në 2018 dhe duke menduar me vete, “Pse mos ta bëj atë?”

Ajo gjithashtu shpjegoi në faqen e saj të internetit se kishte shpresuar të mblidhte para për bamirësi në ShelterBox për ndihmë nga katastrofat duke hyrë në garë.

Në fund të vitit 2020, Harrison u kualifikua si një nga 21 anijet e vetme (duke përfshirë vozitës të vetëm dhe ekuipazhe deri në katër persona ) për të hyrë në “Rreshti më i vështirë i botës.

Atletja pati sukses duke lundruar dhe duke fjetur dy orë në varkën e saj me emrin Argo, duke takuar jetën e egër – specifikisht balenat dhe delfinët – gjatë rrugës.

Harrison kishte marrë me vete shumë biskota dhe çokollata gjatë udhëtimit.

“Unë mendoj se hëngra 40 kilogramë çokollatë“, tha ajo me shaka për The Guardian.

Pavarësish shakave, Harrison pësoi një pengesë të enjten kur anija e saj u përmbys ndërsa ishte në gjumë, duke i dëmtuar asaj bërrylin e saj të majtë.

E vendosur për të vazhduar, Harrison i tha mjekut të garës se ishte mirë disa orë më vonë dhe mund të vazhdonte me siguri.

Duke hyrë në port më në fund gjatë fundjavës, Harrison mbajti sinjale tymi dhe ngriti flamurin Britanik sapo ajo shkeli në breg.

Arritja bëri histori, pasi Harrison tani është zyrtarisht “femra më e re që lundron e vetme në një prej oqeaneve të botës”.

Aventura e saj epike gjithashtu përfundoi duke mbledhur $ 14,000 për ShelterBox

Duke dalë në breg, Harrison u tha gazetarëve se gjëja e parë që donte ishte diçka për të ngrënë.

“Ushqim”, tha ajo.

“Padyshim ushqim”.

Të fundit

Këto tipare fëmijët i trashëgojnë nga babai

Pyesni veten se çfarë karakteristikash trashëgojnë fëmijët nga baballarët e tyre? Mos u shqetëso, sepse shkenca ka përgjigjen për këtë pyetje. Pamja e jashtme Fëmija trashëgon 60 për qi

Dua Lipa frymëzohet nga stili i Kate Middleton

Edhe pse duhet të ndjekin një protokoll veshjeje, me kalimin e viteve zonjat mbretërore na kanë treguar se janë  fashioniste të vërteta, duke u bërë frymëzim për të gjithë. Padyshim, nj

Pse duhet të bëni dush te ftohtë çdo mëngjes?

Nuk ka asgjë më relaksuese sesa ndjesia e ujit të ngrohtë në trup pas një dite të gjatë dhe të lodhshme. Por mesa duket studimet e fundit kanë dalë në përfundimin se një dush i ftohtë n

Horoskopi i datës 7 mars

Dashi Mund të përballeni me disa ndryshime në familjen tuaj. Më në fund ka gjasa të ndryshoni arredimin e shtëpisë. Një vizitor mund të vijë në derën tuaj me informacione interesante që

Agjencia Evropiane e Barnave lejon një kombinimin e ilaçeve kundër COVID-19

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi se kombinimi i barnave nga kompania Eli Lilly mund të përdoret për trajtimin kundër COVID-19 në pacientët që nuk kanë nevojë për mbështetje të ok

Horoskopi për ditën e sotme

Dashi Shanset për të ndjekur aktivitetet krijuese që bëni më mirë mund të shfaqen sot. Kjo mund të përfshijë shfaqje, ekspozita ose festivale, gjithçka që përfshin shumë vëmendje nga pu

Info Tjera