Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/11/love-1.jpg

5 shtyllat e një marrëdhënie romantike dhe të qëndrueshmeDashuria vjen papritur dhe po aq shpejt mund të fluturojë larg nëse nuk ushqeni flakën e ndjenjës.

Nëse dëshironi që kjo e juaja të jetë një dashuri e veçantë dhe e qëndrueshme, ka 5 gjëra të rëndësishme që duhet t’i keni gjithmonë parasysh.

A i njihni 5 kolonat e dashurisë?
A mendoni se duhet pak për të qenë të lumtur dhe të dashuruar, apo jeni të bindur që pasi Cupid të ketë goditur në zemrat tuaja, dashuria do të jetojë përgjithmonë në ju, pavarësisht gjithçkaje?

“Dashuria është e përjetshme vetëm për sa kohë që zgjat”, thotë një fjalë e njohur.

Çdo gjë e bukur kërkon përkushtim. Nëse doni trëndafila të bukur në kopshtin tuaj duhet t’i rritni me dashuri dhe mos harroni t’i ujitni ato.

Përpjekjet që bëjmë për njëri-tjetrin do të shpërblehen nga një dashuri që do të na bëjë të lumtur për një kohë të gjatë.

Ne duhet të fillojmë nga vetëdija se dashuria nuk është kurrë si një lumë i qetë, të gjitha marrëdhëniet romantike janë të destinuara të kalojnë ulje dhe ngritje, gjëja e rëndësishme është të dini si të menaxhoni konfliktet dhe t’i bëni ato një forcë për çiftin që kalon vështirësi pas vështirësie.

Për të menaxhuar më mirë këto konflikte, thjesht përqendrohuni në 5 shtyllat e dashurisë.

Komunikimi
Një element kryesor i marrëdhënies që nxit një marrëdhënie të shëndetshme është mënyra e duhur e komunikimit. Në çdo marrëdhënie, gjetja e çelësit për të kuptuar njëri-tjetrin është një shenjë e suksesit.

Çiftet e lumtura dinë të komunikojnë ndjenjat, shqetësimet, emocionet e tyre.

Ata dinë të komplimentojnë njëri-tjetrin dhe dinë të merren edhe me tema të pakëndshme që dëmtojnë qetësinë e çiftit.

Ata dinë të trajtojnë tema që lidhen me xhelozinë, seksualitetin e pakënaqshëm, problemet financiare, rritjen e fëmijëve, dhimbjen, të gjitha temat që shkaktojnë mosmarrëveshje.

Menaxhimi i këtyre konflikteve duke komunikuar në mënyrën e duhur ndihmon në përmirësimin e marrëdhënies.

Të folurit dhe të dëgjuarit është thelbësor për të dialoguar mirë.

Kuptimi
Kur lind një konflikt, le ta vëmë veten në vendin e tjetrit dhe të mësojmë të vlerësojmë këndvështrimin e tyre në vend që të bëhemi armiqësor.

Qetësia është baza e një marrëdhënie të ekuilibruar.

Përmirësimi
Mos të harrojmë se secili prej nesh ka nevojë të ndihet i dashur.

Tjetri ka nevojë për vëmendjen tuaj, praninë, interesin për gjithçka që e shqetëson atë.

Jini të interesuar për të, për punën e tij, për ditën e tij.

Dëgjojeni, lëreni të ndiejë interesin tuaj.

Jepni atij disa këshilla, përgëzojeni për sukseset.

Jini të interesuar për gjërat që i pëlqen: këngët e preferuara, zhanrin e filmave, ushqimin e preferuar, njerëzit me të cilët ndihet mirë.

Mos harroni gjithashtu edhe gjërat që nuk u pëlqejnë.

Kështu i tregoni se e kuptoni plotësisht dhe kjo e bën atë të dashurohet marrëzisht me ju.

Kontakti
Prekja fizike nuk është vetëm marrëdhënie seksuale.

Një puthje e papritur, një përqafim, gjeste që e bëjnë atë të kuptojë që ju e vlerësoni praninë e tij.

Këto gjeste regjistrohen në trurin e personit që i merr ato si gjeste që lidhen me lumturinë dhe për këtë arsye zvogëlojnë stresin, duke ulur në mënyrë specifike nivelet e kortizolit dhe duke rritur ato të oksitocinës, hormonit të lumturisë.

Seksualiteti
Një seksualitet përmbushës është thelbësor për një marrëdhënie të kënaqshme dhe të qëndrueshme.

Sa më shumë që të lidheni me partnerin tuaj, aq më shumë do të dëshironi të lidheni përsëri, harmonia martesore varet kryesisht nga kjo lidhje.

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera