Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/depresion.jpg

7 ndryshimet e trupit që tregojnë trishtimin e shpirtit tuajPër shkak të trishtimit shpirti vuan dhe trupi pushon së qeni aktiv.

Për shkak të saj, ju mund të humbni zemër, energjia juaj mund të bjerë dhe t’ju bëjë të izoloheni.

Trishtimi intensiv për një periudhë të gjatë kohore gjithashtu mund të ndikojë në gjendjen tuaj fizike dhe kjo është mënyra se si e prek atë, sipas Daily Net.

Nervozizmi
Trishtim do të thotë që ju nuk jeni emocionalisht të gatshëm të përfshiheni në tema komplekse ose situata të parëndësishme me humor. Truri juaj është programuar në mënyrë që të mund të komentojë vetëm situatat aktuale.

Kjo do të thotë që gjithçka që del nga ajo fushë do t’ju irritojë sepse mendja juaj po lufton me trishtimin dhe duke folur për disa gjëra të tjera do të jetë vetëm një barrë që duhet të mbajë.

Lodhja
A jeni ndjerë ndonjëherë i lodhur për një kohë të gjatë, por nuk mund ta shpjegoni arsyen?

Ndoshta e keni vërejtur se pa marrë parasysh se sa flini dhe hani thjesht nuk keni energji si më parë?

Mund të jetë që ka një trishtim pas tij që fillon t’ju ngadalësojë ngadalë derisa të bëhet papritmas gjendja juaj e përhershme.

Bisedë e ngadaltë
Nëse ngadalësoni shpejtësinë e fjalimit dhe nuk ju intereson se sa do të zgjasë diçka që thoni, mund të shkaktohet nga trishtimi sepse në këtë gjendje do të jeni pa ndonjë motiv për diskutim dhe nuk do të doni të merrni pjesë në asnjë bisedë.

Për shkak të faktit që nuk jeni të interesuar për asgjë kur jeni të trishtuar, është e vështirë të lejoheni të flisni me të tjerët dhe biseda nuk do të jetë diçka për të cilën do të donit të bënit shumë përpjekje.

Duhanpirësit e përfundojnë bisedën e tyre më herët sesa duhet. Le të jetë kjo dita e parë e jetës tuaj më të lumtur. Ti mund ta bësh!

Dhimbje në shpinë
Shpina juaj mbështet tërë trupin tuaj gjatë ditës dhe natës.

Nga të gjitha pjesët e trupit, stresi ndikon më shumë tek ajo.

Dhimbja zakonisht fillon nga pjesa e poshtme e shpinës dhe vazhdon të përhapet në pjesën e epërme.

Pavarësisht se sa përpiqeni të relaksoheni, përsëri do ta ndjeni këtë efekt, sepse dhimbja që ndjeni nuk është fizike por mendore, por do të shfaqet në atë mënyrë.

Gjumi është një nga faktorët më të rëndësishëm në luftimin e trishtimit. Gjumi i thellë për një periudhë kohe ju ndihmon të përballoni stresin dhe zbut përpjekjet fizike të djegies emocionale.

Hidhërimi i madh do t’ju ndalojë të flini për periudha më të gjata, dhe kur arrini të bini në gjumë, do të jetë e vështirë të zgjoheni.

Për më tepër, do të ndiheni të ‘lodhur për vdekje’ pasi të zgjoheni, jo sepse trupi juaj nuk ka pushuar, por sepse po kalon një trazirë të madhe emocionale.

Dhimbje koke të vazhdueshme
Simptomat e para të trishtimit manifestohen përmes dhimbjeve të kokës.

Përpjekja e krijuar nga mendimet tuaja dhe epërsia e energjisë negative në mendjen tuaj çon në presion mbi aftësitë njohëse që shkakton dhimbje koke të forta.

Ndjesia e dhimbjes shpesh fillon nga qafa dhe mund të përhapet në të gjithë kokën.

Mund të çojë gjithashtu në rënie të flokëve.

Nëse keni vërejtur se ecja juaj ndryshon sa herë që humbni në mendime negative, p.sh. ju filloni të tërhiqni këmbët ose ritmi juaj ngadalësohet, kjo mund të jetë sepse nuk doni të shkoni askund dhe ecni vetëm sepse duhet.

Të fundit

Këshilla për grim për femrave që kanë sy më të vegjël

Nëse keni sy të vegjël, grimi dhe theksimi i tepërt mund të kenë efektin e kundërt dhe sytë atëherë duken edhe më të vegjël Për të shmangur këtë, zbatoni këshillat e mëposhtme. Mos

Horoskopi për ditën e sotme

Dashi Mos nxitoni për ndonjë vendim të ri financiar, pasi kjo mund të dëmtojë perspektivat tuaja në të ardhmen. Ju mund të merrni një dhuratë të papritur nga një mik apo i afërm. Shmangn

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil me limon

Çaji jeshil me lëng limoni është një pije qetësuese që mund ta shijoni në çdo kohë të ditës. Ky lëng është gjithashtu shumë ushqyes dhe hulumtimet kanë zbuluar se shoqërohet me një

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Bota pas Coronas është një botë tjetër

Kush jam unë, dhe nëse po, sa vetë? Me këtë pyetje disi komplekse, filozofi modern Richard David Precht i çoi dikur lexuesit e tij në një udhëtim zbulimi të vetes. Aktualisht, shumë njerëz

Nuk e dini akoma se çfarë është ndarja, nëse s’keni kaluar nëpër këto faza

Ndarja ndodhi. Asgjë e jashtëzakonshme, por s’mund ta themi këtë sidomos në fillimet e saj. Nuk ka shkëputje të lehta dhe përgjithësisht shumica e ndarjeve kalojnë nëpër disa faza. Nëse

Info Tjera