Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/portrait-beautiful-young-asian-woman-walk-beach-sea-ocean-with-smile-happy-relax_74190-8301.jpg

Aktivitetet më të mira për të shijuar fundjavatEkspertët në Finlandë kanë arritur në konkluzionin se njerëzit që kanë më shumë ditë pushimi në vit kanë një zemër më të shëndetshme.

Fundjavat dhe ditët e pushimit janë të rëndësishme për mirëqenien fizike dhe mendore të njeriut.

Dita e pushimit e bën njeriun më të shëndetshëm, më të qetë, më të kënaqur me jetën dhe më produktiv në punë.

Studimet kanë treguar se dita e pushimit ofron një sërë përfitimesh për organizmin dhe veçanërisht për zemrën.

Ekspertët në Finlandë kanë arritur në konkluzionin se njerëzit që kanë më shumë ditë pushimi në vit kanë një zemër më të shëndetshme.

Përveç zemrës, dita e pushimit është e rëndësishme edhe për shëndetin mendor.

Studimet thonë se ditët e pushimit dhe aktivitetet e orientuara drejt mirëqenies së vetes, e bëjnë njeriun të ketë më shumë emocione positive.

Dita juaj e pushimit duhet të jetë e përqendruar drejt aktiviteteve që ju bëjnë të ndiheni më mirë.

Ju mund të vendosni ta kaloni të gjithë ditën në shtëpi, duke gatuar, ndjekur serialet e preferuara, lexuar një libër, dhe pushuar.

Ju mund ta llastoni veten me një trajtim terapeutik ose kozmetik.

Vullnetarizmi është një aktivitet që mund ta ushtroni në ditën tuaj të pushimit, duke u ndier të arrirë në përgjithësi.

Njerëzit e apasionuar pas aventurave mund të shijojnë ditën e tyre të pushimit në natyrë, vetëm ose me familjen.

Sporti por edhe kurset e kërcimit janë aktivitete që mund të mbushin ditën tuaj të pushimit por edhe t’ju falin shumë gëzim dhe emocione positive.

Shopingu është një tjetër aktivitet që mund t’ju ndihmojë të eliminoni të gjithë stresin e javës, megjithatë nëse nuk keni mjete financiare, rregulloni garderobën duke ruajtur rrobat që ju pëlqejnë dhe hedhur ato të cilave u ka ardhur koha.

Në ditën tuaj të pushimit, mund të ftoni miqtë për të parë një film, për të pirë një gotë ose për të shijuar disa orë të këndshme.

Njerëzit që kanë një automjet, mund ta shfrytëzojnë ditën e pushimit për të shkuar në plazh ose diku jashtë qytetit jo vetëm për tu çlodhur por edhe për të marrë më shumë energji.

Të fundit

Horoskopi për ditën e sotme, 15 tetor 2021

Dashi Ju jeni të prirur të ndiheni mjaft të tensionuar sot dhe ta fajësoni atë për mërzinë dhe pakënaqësinë me jetën tuaj të tanishme. Ju mund të kaloni një pjesë të madhe të mëngje

Zbuloni çfarë tregon forma e trupit për shëndetin e zemrës

Një studim i publikuar së fundmi në Revistën Evropiane për zemrën, thotë se forma e trupit e njeriut është sinjalizuesi më i mirë i sëmundjeve të zemrës. Në krahasim me indeksin e masë

Qumështi apo kosi, cili është më i mirë për mëngjes?

Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor. Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një n

Të çmendur apo të qetë, çfarë shoferi jeni sipas shenjës tuaj të horoskopit

Jeni të qetë, të nxituar apo të kujdesshëm kur i jepni makinës? Gjithçka varet nga shenja juaj e horoskopit. Dashi: Të nxituar. Për ju makina nuk është vetëm një mjet transporti, por edhe

Balsami i mrekullueshëm për shëndetin dhe gjithë organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën. Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo

Mjekët e konsiderojnë minierë të vërtetë vlerash ushqyese

Shpeshherë janë quajtur edhe “Pema e paqes” për shkak të mbijetesës së bombës në Nagasaki, Molla e Lindjes, Pema e 7 Virtyteve apo Ushqimi i Perëndive etj, me pak fjalë hurma është fru

Info Tjera