Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/uje-e1598044480988.jpg

Kujdesuni për një lëkurë të bukur dhe të shëndetshmeKa shume arsye per te pastur gjithmone nje shishe uje me vete.

Ta pish ate rregullisht ndihmon ne tretjen me te mire te ushqimit , ruajtjen e nivelit normal hidrosodik te trupit, ne funksionimin e trurit, veshkave, hidratimin e qelizave.

Keto vetem, jane arsye shume te forta qe ilustrojne rendesine e ujit, megjiithate nuk duhet anashkaluar fakti qe hidratimi ne teresi i organzimit pasqyrohet edhe ne pamjen tone te jashtme.

Lekura e hidratuar duket e re, elastike dhe me ngjyre te shendetshme.

Ne shtesat e lekures, nje substance qe quhet acid hilauronik, ka aftesine te lidhe molekulat e ujit dhe ti jape lekures fleksibilitetin dhe butesine qe e karakterizon.

Gjate plakjes, prodhimi i acidit hilauronik reduktohet dukshem,prandaj lekura nuk eshte me ne gjendje te ruaje niveline saj optimal te hidratimit duke u shfaqur keshtu shenjat e para te plakjes si renia e elesticitetit dhe rudhat e vogla te mimikes.

Megjithate, edhe nese lekura eshte e re, mungesa e konsumimit te mjaftueshem te ujit do ta dehidratoje ate e nese lekura juaj eshte e dehidratuar, ajo ndihet e terhequr, buzet plasariten, lekura e pellembve te duarve dhe shputave te kembeve thahet.

Ne treg ka pafund kremra qe pretendojne te kene efekt hidratues mbi lekuren (dhe e bejne kete), por nese ju nuk pini mjaftueshem uje, eshte thuajse e pamundur qe te arrihet nje rezultati i deshiruar.

Ekspertet kane keshilluar gjithmone 1,5-2 L uje ne dite, por ne studimet e fundit eshte pare se keto shifra edhe pse jane te vlefshme, nuk mund te aplikohen tek cdo njeri.

E rendesishme eshte qe ju te degjoni sinjalet e nevojes per uje qe ju dergon trupi, si etja psh, dhe te konsumoni sa me shume lengje, pa e sforcuar organizmin.

Nese filloni te konsumoni sasine e rekomanduar te ujit, rezulatatet jane te dukshme menjehere dhe brenda 24 oreve problemet e mesiperme te lekures se dehidratuar fillojne te zhduken.

Nese aplikoni dhe nje krem hidratues me permbajtje ceramidesh dhe acidesh yndyrore te lekures, efekti do te jete shume me i shpejte.Si ta arrij kete kur normalisht nuk pi shume uje?

Per ta patur sa me te thjeshte te konsumoni cdo dite sasi te mjaftueshme uji, provoni te mbani gjithmone nje shishe 1L ose 1,5L ne tavolinen tuaj te zyres, ose me vete ne cante.

Mundohuni qe brenda dites ta pini plotesisht.

Uji eshte i mrekullueshem, sepse freskon, hidraton dhe per me teper nuk ka asnje kalori.

Mos harroni qe shpesh kur trupi ndihet i uritur edhe pse ka ngrene pak me pare, ne te vertete kemi te bejme me nje ndjesi te maskuar te etjes.

Provoni te konsumoni lengje dhe do e shikoni sesi pas pak, ndjesia e urise do te shuhet.

Pra, konsumimi i duhur i ujit eshte edhe nje arme e rendesishme per te rene nga pesha, ose per te ruajtur ate optimale.

Po nese e urrej ujin ?Nuk do ishit vetem ne fakt.

Jane te shume njerezit qe thjesht nuk e durojne dot shijen e ujit, ose me sakte, mungesen e shijes.

Ne kete rast, mund te provoni te shtoni pak limon, gjethe menteje, copa kastraveci apo rozmarine ne ujin qe pini.

Per me teper, edhe konusumimi i cajrave pa sheqer eshte po qa efektiv, sidomos nese zgjidhni cajra te pasur me antioksidante si ai i bardhe, jeshil apo i zi.

Ne kete rast nuk do merrni vetem ujin, por edhe nje doze te mire antioksidantesh per te luftuar plakjen e kancerin.

Të fundit

Kura natyrale që të shpëton flokët nga elektrizimi nga i ftohti

Flokët kanë prirje të elektrizohen, sidomos në stinën e dimrit ku lagështia është një fenomen i zakonshëm. Por ka një maskë, e cila do të të ndihmojë të shpëtosh nga elektrizimi shqet

Ndiqni këto 5 këshilla të thjeshta për t’i rritur flokët më shpejt

Ditën që vendosni të rrisni flokët tuaj , duhet të filloni të kujdeseni për to”, thotë stilisti Mark Townsend. “Në mënyrë që flokët tuaj të rriten gjatë, duhet të bëni sakrifica

Si t’i rrisni qerpikët në pak kohë

Qerpikët e gjatë i bëjnë të gjithë të duken më tërheqës dhe të bukur. Nëse jeni në pikëpyetje se si të duken më voluminozë dhe të rriten në pak kohë ne ju sjellim më poshtë disa

Zakonet e përditshme që dëmtojnë flokët

Mbajtja e flokëve tuaj të shëndetshëm shkon përtej stampos dhe tharëses. Stilistët e famshëm tregojnë se kush janë zakonet e këqija që kei në mbrëmje, të cilat dëmtojnë flokët. Flini

Maska e lirë që ju jep dukje të freskët

Përse të shpenzoni të holla në preparatet të shtrenjta të kozmetikës, kur vetë mund të kujdeseni me artikujt nga frigoriferi juaj. Banane, mjaltë, jogurt, të tharmë të bukës, qumësht dh

5 mënyra natyrale për të zbehur njollat e errëta në lëkurë

Rreth 80% e popullsisë së botës vuan nga problemet e lëkurës. Sot do të fokusohemi pikërisht tek njollat e errëta të lëkurës dhe çfarë mund të bëjmë ne për t’i minimizuar ato. 1. Pa

Info Tjera