Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/thonjt.jpg

Kush mund t’ua shkatërroj thonjtë tuajPër fat të mirë, shumica e grave mund të mbajnë çdo model që dëshirojnë në thonjtë e tyre, por është e rëndësishme për të gjithë ne të kemi thonjë të shëndetshëm.

Në fakt, thonjtë tuaj mund të zbulojnë gjendjen e shëndetit tuaj të përgjithshëm dhe nëse nuk kujdeseni mirë për veten, thonjtë tuaj do ta tregojnë atë.

Ja disa zakone të përditshme që mund t’i prishin thonjtë tuaj.

I mbani thonjtë shumë të gjatë
Ndërsa është e vërtetë që të kesh thonjë të gjatë ju lejon të eksperimentoni me dizajne të ndryshme, mbajtja e thonjve tuaj më të shkurtër është padyshim më e shëndetshme.

Thonjtë e gjatë mund të mbajnë papastërti dhe baktere dhe mund të përhapin infeksione.

E lini manikyrin shumë gjatë
Edhe pse ndonjëherë ndihet sikur nuk keni kohë për të hequr siç duhet manikyrin e thonjve, ju rrezikoni të dëmtoni thonjtë tuaj nëse i lini të ngjyrosura për javë të tëra.

Ngjashëm me lëkurën tuaj, thonjtë tuaj mund të thithin substanca që aplikohen në sipërfaqen e tyre.

Për t’i dhënë thonjve tuaj një pushim shumë të nevojshëm nga manikyri, fshijeni atë.

Përdorni shpesh llak flokësh
Nëse jeni përdorues i pasionuar i llakut të flokëve, mund të dëmtoni thonjtë e duarve pa e kuptuar.

Llaku i flokëve përmban deri në 50% alkool, i cili mund t’i bëjë thonjtë tuaj të dobët dhe të brishtë. Llaku i flokëve gjithashtu mund të “rrëmbejë” manikyrën tuaj.

Të fundit

Pse duhet ta përdorni qumështin e kokosit në rutinën tuaj të bukurisë

Qumështi i kokosit është një nga përbërësit natyralë më të njohur dhe më efektiv për bukurinë, pasi është një ideal për të gjitha llojet e lëkurave. Qumështi i kokosit përmban vaj

Sekretet e grimit për gratë mbi 40-vjeç

E vërteta është se sa më shumë plakemi, aq më shumë papërsosmëri vëmë re në fytyrën tonë. Ndërsa koha kalon, lëkura humbet acidin e saj hialuronik, elastinën dhe kolagjenin, duke çua

Sekreti i grave japoneze për një fytyrë prej porcelani

Ekzistojnë disa hile që gratë japoneze përdorin për një fytyrë perfekte. Njëri prej tyre është konsumimi i çajit jeshil sencha. Nëse doni të mësoni sekretet prapa këtij çaji të shënd

Fytyrë e thatë apo me yndyrë

Keni menduar ndonjëherë se ç’lloj lëkure keni? Megjithëse mund të duket si një nga gjërat me rë thjeshta të kujdesit për veten, ky konstatim është kryesori për lëkurë të mirë. Kujd

Thuani lamtumirë rrudhave poshtë syve

Zona rreth syve vishet nga lëkura më e hollë dhe më delikate e trupit, e si pasojë rrudhat e para shfaqen pikërisht në këtë pjesë të lëkurës. Mimikat e fytyrës, mungesa e gjumit, rrezete

Ruani fytyrën me këtë produkt shtëpiak

Orizi është një drith i pasur me kalori por edhe me vitamina dhe minerale. Të gjithë këto ushqyes transferohen në ujin ku drithi zien gjatë gatimit. Kjo është arsye përse këshillohet të

Info Tjera