Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/beauty.jpg

Mbajeni fytyrën e bukur me këto vitaminaShumica prej nesh me siguri e njohim vitaminën C kur bëhet fjalë për t’u kujdesur për ushqimin, por kur bëhet fjalë për lëkurën, gjërat mund të bëhen pak konfuze.

Vitamina të ndryshme synojnë rregullime specifike për lëkurën, kështu që njohja e përbërësve do t’ju ndihmojë të gjeni rrugën e duhur të bukurisë kur kërkoni për produktet tuaj të ardhshme.

Këtu është A deri tek E e përbërësve thelbësorë dhe si mund të shndërrojnë lëkurën tuaj nga mjerimi në shkëlqim.

Vitamina A (Retinol)
Vitamina A, e njohur më mirë si Retinol në lëkurë, është një nga përbërësit më të mirë për të shëruar një mori shqetësimesh për lëkurën.

Me përdorim të rregullt të hidratuesin tuaj, Retinoli madje mund të zbardhë tonin e lëkurës, të merret me çështje të bezdisshme të pigmentimit dhe mund të zvogëlojë dukshëm pamjen e shenjave

Vitamina B
Vitamina B është fantastike për uljen e inflamacionit, qetësimin e skuqjes dhe forcimin e lëkurës, kështu që është veçanërisht e përshtatshme për lëkurën e ndjeshme.

Vitamina B gjithashtu ju jep hidratim dhe është e mirë për përmirësimin e shkëlqimit dhe përsosmërinë së përgjithshme të lëkurës.

Vitaminë C
Nëse jeni duke kërkuar një zgjidhje për rrudhat dheh fytyra të duket më e rinuar, atëherë vitamina C është përbërësi I duhur për ju.

Karakteristikat e saj antioksiduese ndihmojnë lëkurën të ripërtëritet dhe aciditeti i saj ndihmon lëkurën në shërimin e vetes ndërsa promovon prodhimin e kolagjenit.

Vitamina E
Vitamina E zakonisht është e njohur për punën e mrekullueshme të shërimit të plagëve dhe shenjave, por a e dini se gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga ndotja?

Ajo gjithashtu ka veti hidratuese për lëkurën e thatë.

Të fundit

Tendenca e fundit e llojeve të thonjëve

Trendi i çuditshëm i ri ka treguar përdorues që ndajnë pamje të çuditshme të frymëzuara nga virusi nën të hashtagut ‘coronavirusnails’ – duke përfshirë foto që përmbajnë modele 3

Fytyrë e thatë apo e yndyrshme

Keni menduar ndonjëherë se ç’lloj lëkure keni? Megjithëse mund të duket si një nga gjërat me rë thjeshta të kujdesit për veten, ky konstatim është kryesori për lëkurë të mirë. Kujd

Përdorimi i maskave po ndikon keq në estetikën e syve

Me përdorimin e maskës, sytë, dhe për pasojë edhe vështrimi, janë pjesa e fytyrës që bie më shumë në sy. Një zonë delikate, më shumë se të tjerat. “Shikimi është i pari që ndjen

Të ruash bukurinë në katër stinë të vitit

Lëkura është në gjendje të ndiejë çdo ndryshim të stinëve. Përveç stresit emocional, lëkura pëson dhe ngacmime të jashtme. Ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë, elementët atmosfe

Frutat perfekte për eleminimin e rrudhave

Frutat dhe perimet ndikojnë në shëndetin e lëkurës sonë. Mirëpo janë tri prej tyre të cilat kanë një efekt më të madh në eleminimin e rrudhave të lëkurës. Avokado – Janë per

Pesë mënyra si ta trajtoni lëkurën e yndyrshme

Lëkura e yndyrshme e sidomos fytyra vjen si pasojë e mbiprodhimit të një substance të quajtur sebum në sipërfaqen e lëkurës. Në doza të moderuara sebumi është i nevojshmën dhe i shëndet

Info Tjera