Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/fytyra-1.jpg

Për një fytyrë më të pastër përdoreni këtë bimëNuk ka mënyrë më të mirë për të trajtuar lëkurën tuaj sesa t’i jepni mirësinë e përbërësve natyralë, kryesisht të frutave.

Lëkura ka nevojë për kujdes shtesë për shkak të lagështirës në ajër që mund ta bëjë atë të reagojë në mënyra të ndryshme.

Puçrrat janë gjithmonë të pranishme në lëkurën tonë.

Por, me ndihmën e një rutine të thjeshtë, do të jeni në gjendje të përmirësoni strukturën e lëkurës.

Sot do ju tregojmë disa maska për fytyrën me përbërës kryesor avokadon.

Ky frut është i pasur me vitamina B1, B2, B3, B6, C, E, K dhe minerale të tilla si zinku dhe kaliumi duke ndihmuar lëkurën të rigjenerojë qelizat e saj.

Fruti gjithashtu ndihmon në formimin e kolagjenit, dhe është një hidratues natyral, duke i’u përshtatur kështu pothuajse çdo lloji lëkure.

Avokado, qumësht dhe mjaltë!

Merrni një frut të pjekur avokado dhe e shtypni atë në një mënyrë që ajo të bëhet një pastë.

Në të, shtoni dy lugë gjelle qumësht dhe një lugë gjelle mjaltë.

Përziejini të gjitha si duhet dhe kur mendoni se është bërë një paste e qëndrueshme, aplikoni në fytyrë e qafë dhe e lani pas 30 minutash.

Avokado, limon dhe mjalt!

Edhe njëherë, merni mishin e avokados dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë, dhe gjysmën e lëngut të limoni.

Përziejini mirë derisa të bëhet paste.

Pastaj aplikojeni në fytyrë dhe qafë, dhe masazhojeni mirë për 20 minuta.

Më pas shpëlajeni me uj të rrjedhshëm.

Avokado, kos dhe vaj ulliri!

Merni sërish mishin e një fruti të pjekur avokadoje dhe shtoni rreth dy lugë kos, dhe një lugë gjelle vaj ulliri.

Përziejini të gjitha së bashku në mënyrë që të bëhet një paste, të cilën më pas mund ta aplikoni në fytyrë.

Masazhojeni fytyrën me lëvizje rrethore dhe shpëlajeni pas 20 minutash.

Kjo mund të ju sjellë dobi veçanërisht nëse keni lëkurë të thatë.

Të fundit

Rutina e kujdesit të fytyrës e cila rinon me gjashtë veprime

Të gjithë e dini se si gratë aziatike kanë një fytyrë të përsosur, gjë që ne vetëm mund ta dëshirojmë. Synon për një pamje të shkëlqyeshme dhe të ndritshme të lëkurës, prandaj kuj

Si ta hidratojmë lëkurën tonë

Vetëm dhjetë minuta përkushtim në ditë mund ta mbajë lëkurën të shkëlqyeshme dhe të shëndetshme në vite. Hapi i parë: Pastroni fytyrën tuaj duke përdorur një pastrues special për fyt

Keni probleme me majat e flokëve, ndiqni këto udhëzime

Thënia se flokët janë gjysma e bukurisë është aq e famshme sa është kthyer në një fakt të mirëfilltë. Kujdesi për flokët zë një pjesë të rëndësishme të ditës dhe të shpenzimeve

Largoni yndyrën dhe zbokthin me këtë maskë super të thjeshtë

Nëse prej kohësh po pyesni veten si të pastroni skalpin e kokës nga yndyra, zbokthi apo kimikatet zgjidhja është më e thjeshtë nga sa mendoni. Heqja e papastërtive apo toksinave nga skalpi i

Tri gabimet e bukurisë që i bën çdo mëngjes

Je zgjuar në anë të kundërt të krevatit këtë mëngjes? Në fakt, nuk je e vetmja. Shumë prej nesh, në mëngjes nuk zgjohemi mirë, sepse bëjmë gabime. Një pjesë e veprime rutinë që bën

Si ti mbajmë vetullat e drejta

Përderisa vetullat e harkuara janë të shkëqyeshme kur bëhet fjalë për strukturimin e fytyrës, harqet e larta të vetullave ndonjëherë mund të gabohen, posaçërisht kur i mbushni ato. Ky pr

Info Tjera