Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/fytyra-1.jpg

Për një fytyrë më të pastër përdoreni këtë bimëNuk ka mënyrë më të mirë për të trajtuar lëkurën tuaj sesa t’i jepni mirësinë e përbërësve natyralë, kryesisht të frutave.

Lëkura ka nevojë për kujdes shtesë për shkak të lagështirës në ajër që mund ta bëjë atë të reagojë në mënyra të ndryshme.

Puçrrat janë gjithmonë të pranishme në lëkurën tonë.

Por, me ndihmën e një rutine të thjeshtë, do të jeni në gjendje të përmirësoni strukturën e lëkurës.

Sot do ju tregojmë disa maska për fytyrën me përbërës kryesor avokadon.

Ky frut është i pasur me vitamina B1, B2, B3, B6, C, E, K dhe minerale të tilla si zinku dhe kaliumi duke ndihmuar lëkurën të rigjenerojë qelizat e saj.

Fruti gjithashtu ndihmon në formimin e kolagjenit, dhe është një hidratues natyral, duke i’u përshtatur kështu pothuajse çdo lloji lëkure.

Avokado, qumësht dhe mjaltë!

Merrni një frut të pjekur avokado dhe e shtypni atë në një mënyrë që ajo të bëhet një pastë.

Në të, shtoni dy lugë gjelle qumësht dhe një lugë gjelle mjaltë.

Përziejini të gjitha si duhet dhe kur mendoni se është bërë një paste e qëndrueshme, aplikoni në fytyrë e qafë dhe e lani pas 30 minutash.

Avokado, limon dhe mjalt!

Edhe njëherë, merni mishin e avokados dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë, dhe gjysmën e lëngut të limoni.

Përziejini mirë derisa të bëhet paste.

Pastaj aplikojeni në fytyrë dhe qafë, dhe masazhojeni mirë për 20 minuta.

Më pas shpëlajeni me uj të rrjedhshëm.

Avokado, kos dhe vaj ulliri!

Merni sërish mishin e një fruti të pjekur avokadoje dhe shtoni rreth dy lugë kos, dhe një lugë gjelle vaj ulliri.

Përziejini të gjitha së bashku në mënyrë që të bëhet një paste, të cilën më pas mund ta aplikoni në fytyrë.

Masazhojeni fytyrën me lëvizje rrethore dhe shpëlajeni pas 20 minutash.

Kjo mund të ju sjellë dobi veçanërisht nëse keni lëkurë të thatë.

Të fundit

Mbani lëkurën e pastër me lëvoret e mollës

Të gjithë dëshirojnë një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim. Fatkeqësisht, për shkak të ndotjes, konsumit të ushqimit jo të shëndetshëm dhe përdorimit të tepruar të produkteve t

Trendi më i njohur i manikyrit këtë pranverë

Tani për tani është koha ideale për të ngritur stilin tonë me ngjyra piktoreske dhe motive joshëse në një nivel krejt të ri. Pranvera është perfekte për të provuar trendët e rinj, veça

6 arsye përse lëkura juaj ka nevojë për vitaminë C

Vitamina C mban fronin e ushqyesve më të nevojshëm për organizmin, imunitetin por edhe shëndetin e paraqitjen e lëkurës. Kjo vitaminë, shërben si anktioksidant dhe i jep lëkurës bardhësin

Pse duhet ta përdorni qumështin e kokosit në rutinën tuaj të bukurisë

Qumështi i kokosit është një nga përbërësit natyralë më të njohur dhe më efektiv për bukurinë, pasi është një ideal për të gjitha llojet e lëkurave. Qumështi i kokosit përmban vaj

Kush mund t’ua shkatërroj thonjtë tuaj

Për fat të mirë, shumica e grave mund të mbajnë çdo model që dëshirojnë në thonjtë e tyre, por është e rëndësishme për të gjithë ne të kemi thonjë të shëndetshëm. Në fakt, thon

Sekretet e grimit për gratë mbi 40-vjeç

E vërteta është se sa më shumë plakemi, aq më shumë papërsosmëri vëmë re në fytyrën tonë. Ndërsa koha kalon, lëkura humbet acidin e saj hialuronik, elastinën dhe kolagjenin, duke çua

Info Tjera