Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/mascara-main.jpg

Përdorimi i maskave po ndikon keq në estetikën e syveMe përdorimin e maskës, sytë, dhe për pasojë edhe vështrimi, janë pjesa e fytyrës që bie më shumë në sy.

Një zonë delikate, më shumë se të tjerat.

“Shikimi është i pari që ndjen kalimin e kohës, që ndikohet nga stilet e pasakta të jetës, që humb rininë dhe gjallërinë për shkak të ekspozimit të tepërt dhe të pambrojtur ndaj diellit, duke hequr freskinë dhe gjallërinë nga pamja” thotë Dr. Patrizia Gilardino, kirurg kozmetik në Milano.

Zonë shumë ekspresive

Qeskat, rrathët e errët, por edhe rrudhat e vogla që krijohen në anën e syve, ato që zakonisht quhen “këmbët e pulës”, janë një problem për shumë gra.

“E natyrshme pasi ajo e syve është një zonë shumë ekspresive, gjithmonë dhe sidomos tani që mbajmë maskë: kështu ditë pas dite, lëkura shumë e hollë rreth konturit dëmtohet dhe tregon shenjat e plakjes pak kohë pasi arrini moshën 30 vjeçare”- vazhdon eksperti.

Mjetet shëruese?

Para së gjithash, aplikoni rregulla të jetesës së shëndetshme që përfshijnë një dietë të ekuilibruar, një regjim të rregullt të gjumit-zgjimit dhe mbrojtje të kujdesshme me syze të errëta dhe një krem ​​dielli specifik kur jeni në diell.

Botoks dhe lazer kundër “këmbëve të pulës”

“Për të luftuar këmbët e pulës dhe për të rivendosur shpejt freskinë në sy, ju mund të përdorni toksin botulinum, një substancë që injektohet dhe ju lejon të keni një lëkurë të tonifikuar” thotë Gilardino.

“Në situata pak më të avancuara, është gjithashtu e mundur të përdorni lazerin fraksional, një trajtim që jo vetëm rikthen elasticitetin në lëkurë, por gjithashtu ju lejon të luftoni edhe rrudhat më të thella në sytë tuaj”.

Qeskat dhe rrathët e errët

Po sikur të ketë qeska dhe rrathë të errët?

“Të dyja mund të kenë origjinë të ndryshme dhe prandaj kërkojnë ndërhyrje specifike” shpjegon Gilardino.

“Kur qeset, për shembull, janë për shkak të një teprice të indit dhjamor që fryn lëkurën e qepallave të poshtme, vetëm bisturia është e dobishme, e cila me teknika absolutisht minimale invazive e heq atë pa lënë shenja”.

Situata është e ndryshme për rrathët e errët.

“Kur syri është “fundosur”, me lëkurën pak më të errët, gjë që e bën jo vetëm shikimin të lodhur, por edhe tërë fytyrën, është e mundur të ndërhyni me mbushës, duke zbutur kështu efektin e errët nën sy”.

Qepallat

Qepallat gjithashtu priren të humbin tonifikimin me kalimin e kohës, duke i bërë sytë të duken të rëndë.

“Këtu nuk është më e nevojshme të ndërhyhet në mënyrë kirurgjikale, por mund të bëhet me teknika të mjekësisë estetike që përmirësojnë tonin e lëkurës në atë zonë.

Kujtesë për maskën

Maska, e cila do të mbetet e detyrueshme për një kohë të gjatë në dyqanet dhe qendrat tregtare, duhet të vendoset duke mbuluar jo vetëm gojën, por edhe hundën, përndryshe është shumë pak e dobishme.

Të fundit

Kura natyrale që të shpëton flokët nga elektrizimi nga i ftohti

Flokët kanë prirje të elektrizohen, sidomos në stinën e dimrit ku lagështia është një fenomen i zakonshëm. Por ka një maskë, e cila do të të ndihmojë të shpëtosh nga elektrizimi shqet

Ndiqni këto 5 këshilla të thjeshta për t’i rritur flokët më shpejt

Ditën që vendosni të rrisni flokët tuaj , duhet të filloni të kujdeseni për to”, thotë stilisti Mark Townsend. “Në mënyrë që flokët tuaj të rriten gjatë, duhet të bëni sakrifica

Si t’i rrisni qerpikët në pak kohë

Qerpikët e gjatë i bëjnë të gjithë të duken më tërheqës dhe të bukur. Nëse jeni në pikëpyetje se si të duken më voluminozë dhe të rriten në pak kohë ne ju sjellim më poshtë disa

Zakonet e përditshme që dëmtojnë flokët

Mbajtja e flokëve tuaj të shëndetshëm shkon përtej stampos dhe tharëses. Stilistët e famshëm tregojnë se kush janë zakonet e këqija që kei në mbrëmje, të cilat dëmtojnë flokët. Flini

Maska e lirë që ju jep dukje të freskët

Përse të shpenzoni të holla në preparatet të shtrenjta të kozmetikës, kur vetë mund të kujdeseni me artikujt nga frigoriferi juaj. Banane, mjaltë, jogurt, të tharmë të bukës, qumësht dh

5 mënyra natyrale për të zbehur njollat e errëta në lëkurë

Rreth 80% e popullsisë së botës vuan nga problemet e lëkurës. Sot do të fokusohemi pikërisht tek njollat e errëta të lëkurës dhe çfarë mund të bëjmë ne për t’i minimizuar ato. 1. Pa

Info Tjera