Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/skin-2.jpg

Pesë mënyra si ta trajtoni lëkurën e yndyrshmeLëkura e yndyrshme e sidomos fytyra vjen si pasojë e mbiprodhimit të një substance të quajtur sebum në sipërfaqen e lëkurës.

Në doza të moderuara sebumi është i nevojshmën dhe i shëndetëshëm për shëndetin e lëkurës, pasi e hidraton dhe e mban të butë atë, por në rastet kur trupi e prodhon me shumicë mund të kthehet në një problem.

Të gjithë ju që keni një lëkurë të yndyrshme me siguri e kuptoni rëndësinë e vendosjes së një balance për këtë problem.

Sot në AgroWeb.org do ju sugjerojmë disa mënyra të thjeshta se si të arrini balancën e dëshiruar në lëkurën tuaj.

1. Lajeni fytyrën

Megjithëse ekspertët e lëkurës nuk e rekomandojnë përdorimin e pastruesve të fytyrës më shumë se dy herë në ditë, pra në mëngjes dhe në mbrëmje, ju mund të përdorni gjithnjë ujin.

Pastrimi i fytyrës me ujë të freskët është gjithnjë i rekomandueshëm, sidomos kur ndiheni të rënduar, të djersit e të lodhur.

Evitoni larësit e ashpër që e thajnë lëkurën shumë pasi do të aktivizoni edhe më shumë gjendrat e sebumit për të prodhuar më pas më shumë yndyrë.

2. Mjalti

Një nga antinflamatorët më të mirë për shëndetin e të gjithë organizmit.

Jo vetëm për tu konsumuar, por edhe në përdormin e tij si trajtim natyral për lëkurën.

Përdorni maska me mjaltë të paktën një herë në javë dhe rezulatatet do t’ju kënaqin.

3. Argjila

Argjila ose pluhuri i baltës është një nga mënyrat më të mirat për të balancuar dhe parandaluar yndyrën në mënyrë natyrale.

Këtë produkt e gjeni në mjedise natyrale pranë zonave ku argjila është e përhapur ose të filtruar e të pastruar në farmaci.

Në mes argjilës se bardhë, asaj të kuqes dhe jeshiles, këtë të fundit mund ta gjeni me shumicë edhe në disa plazhe të vendit.

4. E bardha e vezës dhe limoni

Të bardhat e vezëve dhe limoni janë dy nga kombinimet më efikase kundër yndyrës së tepërt.

Të dy këta përbërës ndihmojnë në ngushtimin e poreve të fytyrës, duke larguar kështu papastëritë dhe yndyrën e tepërt.

Përziejini të dy përbërësit me njëri tjetrin dhe aplikojeni masën në fytyrë derisa të thahet. Më pas shpëlajeni me ujë të bollshëm.

Bëjeni këtë trajtim të paktën një herë në javë gjatë darkave.

5. Aloe Vera

Alor vera është përgjigja për shumë gjendje të fytyrës të cilat fillojnë që nga diegiet e diellit deri tek aknet.

Edhe për yndyrën e tepërt aloe vera është një kurë shumë e mirë dhe shumë natyrale.

Vendoseni xhelin e saj mbi lëkurë para se të flini dhe shpëlajeni në mëngjes.

Bëjeni këtë çdo natë para se të flini në mënyrë që të mund të balanconi dhe kontrolloni nivelet e yndyrës mbi fytyrën tuaj.

Të fundit

Rutina e kujdesit të fytyrës e cila rinon me gjashtë veprime

Të gjithë e dini se si gratë aziatike kanë një fytyrë të përsosur, gjë që ne vetëm mund ta dëshirojmë. Synon për një pamje të shkëlqyeshme dhe të ndritshme të lëkurës, prandaj kuj

Si ta hidratojmë lëkurën tonë

Vetëm dhjetë minuta përkushtim në ditë mund ta mbajë lëkurën të shkëlqyeshme dhe të shëndetshme në vite. Hapi i parë: Pastroni fytyrën tuaj duke përdorur një pastrues special për fyt

Keni probleme me majat e flokëve, ndiqni këto udhëzime

Thënia se flokët janë gjysma e bukurisë është aq e famshme sa është kthyer në një fakt të mirëfilltë. Kujdesi për flokët zë një pjesë të rëndësishme të ditës dhe të shpenzimeve

Largoni yndyrën dhe zbokthin me këtë maskë super të thjeshtë

Nëse prej kohësh po pyesni veten si të pastroni skalpin e kokës nga yndyra, zbokthi apo kimikatet zgjidhja është më e thjeshtë nga sa mendoni. Heqja e papastërtive apo toksinave nga skalpi i

Tri gabimet e bukurisë që i bën çdo mëngjes

Je zgjuar në anë të kundërt të krevatit këtë mëngjes? Në fakt, nuk je e vetmja. Shumë prej nesh, në mëngjes nuk zgjohemi mirë, sepse bëjmë gabime. Një pjesë e veprime rutinë që bën

Si ti mbajmë vetullat e drejta

Përderisa vetullat e harkuara janë të shkëqyeshme kur bëhet fjalë për strukturimin e fytyrës, harqet e larta të vetullave ndonjëherë mund të gabohen, posaçërisht kur i mbushni ato. Ky pr

Info Tjera