Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Skin-4.jpg

Pse duhet ta përdorni qumështin e kokosit në rutinën tuaj të bukurisëQumështi i kokosit është një nga përbërësit natyralë më të njohur dhe më efektiv për bukurinë, pasi është një ideal për të gjitha llojet e lëkurave.

Qumështi i kokosit përmban vajra të shëndetshëm dhe antioksidante, duke i siguruar lëkurës tuaj një sërë përfitimesh. Më poshtë abcnews.al do ju tregojë tri arsye pse duhet ta përdorni.

1. Shërben si pastrues
Qumështi i kokosit shërben si pastrues efektiv për të hequr papastërtitë dhe mbeturinat nga poret, ndërsa ushqen lëkurën tuaj gjatë procesit të pastrimit.

2. Shërben si moisturizes
Qumështi i kokosit është një produkt super hidratues për lëkurën, pasi është i dendur në lëndë ushqyese dhe yndyra e tij ndihmon në normalizimin e qelizave të lëkurës, duke “kyçur” kështu hidratimin e saj.

Për shkak të kësaj, ju shpesh do të gjeni qumështin e kokosit si një përbërës në kremrat hidratues për lëkurën e thatë, informon abcnews.al.

3. Qetëson acarimin
Qumështi i kokosit është jashtëzakonisht i dobishëm kur lëkura juaj është e irrituar dhe e skuqur.

Dihet që ka veti qetësuese dhe hidratuese që e lënë lëkurën të butë.

Të fundit

Këshilla për grim për femrave që kanë sy më të vegjël

Nëse keni sy të vegjël, grimi dhe theksimi i tepërt mund të kenë efektin e kundërt dhe sytë atëherë duken edhe më të vegjël Për të shmangur këtë, zbatoni këshillat e mëposhtme. Mos

Nëse vuani nga shenjat e plakjes, provoni këtë maskë

Shumë gra vuajnë nga shfaqja e shenjave të plakjes në pjesë të veçanta të fytyrës, gjë që i bën ato më të moshuara dhe më pak të bukura. Në vitet e fundit, përqindja e grave që vuaj

4 sekrete të freskisë që ju mbajnë të bukura

Numërimi i bekimeve tuaja është vërtetuar shkencërisht për lirimin e dopaminës – një hormon që ju bën të ndiheni të ngritur dhe pozitiv. Rachel Holm, themeluesja e Hanako, mësuesi i aro

Mbani lëkurën e pastër me lëvoret e mollës

Të gjithë dëshirojnë një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim. Fatkeqësisht, për shkak të ndotjes, konsumit të ushqimit jo të shëndetshëm dhe përdorimit të tepruar të produkteve t

Trendi më i njohur i manikyrit këtë pranverë

Tani për tani është koha ideale për të ngritur stilin tonë me ngjyra piktoreske dhe motive joshëse në një nivel krejt të ri. Pranvera është perfekte për të provuar trendët e rinj, veça

6 arsye përse lëkura juaj ka nevojë për vitaminë C

Vitamina C mban fronin e ushqyesve më të nevojshëm për organizmin, imunitetin por edhe shëndetin e paraqitjen e lëkurës. Kjo vitaminë, shërben si anktioksidant dhe i jep lëkurës bardhësin

Info Tjera