Beauty http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/skin-1.jpg

Ruani fytyrën me këtë produkt shtëpiak



Orizi është një drith i pasur me kalori por edhe me vitamina dhe minerale.

Të gjithë këto ushqyes transferohen në ujin ku drithi zien gjatë gatimit.

Kjo është arsye përse këshillohet të përdoret ujin e orizit për shëndetin e flokëve dhe për rritjen e tyre, por jo vetëm!.

Gjithashtu edhe atë të lëkurës!.

Vlerat e ujit të orizit për shëndetin e lëkurës.

Pas larjes së fytyrës, ju mund ta lyeni atë me ujë orizi duke përdorur një pambuk.

Mbajeni tonikun në fytyrë për disa minuta, lajeni me ujë të zakonshëm dhe do të shikoni menjëherë ndryshimin.

Uji i orizit është një tonik i shkëlqyer për heqjen e njollave të zeza nga lëkura, aknet dhe puçrrat.

Si të përgatisni ujin e orizit në shtëpi
Uji i orizit mund të përgatitet shumë lehtë në shtëpi.

Mbushni një gjysmë filxhani me oriz dhe lajeni me ujë të bollshëm.

Më pas hidhni katër filxhanë me ujë në një tenxhere, shtoni orizin dhe lëreni të ziejë për 30 minuta.

Më pas hiqeni orizin dhe lëngun e mbetur ruajeni në frigorifer.

Këtë ujë mund ta përdorni për 5 deri në 7 ditë.

Gjatë këtyre ditëve, atë mund ta aplikoni rregullisht në lëkurë dhe flokë për të marrë përfitime maksimale.

Të fundit

Thuani lamtumirë rrudhave poshtë syve

Zona rreth syve vishet nga lëkura më e hollë dhe më delikate e trupit, e si pasojë rrudhat e para shfaqen pikërisht në këtë pjesë të lëkurës. Mimikat e fytyrës, mungesa e gjumit, rrezete

Mos e pastroni make-up-in me letra të lagura

Të flesh pa fshirë ‘makeup-in’ është e dëmshme për lëkurën, pasi poret bllokohen duke mbledhur papastërtitë e duke shkaktuar më pas aknet. Shpeshherë të gjithë ne kemi zgjedhur mëny

Kura natyrale që të shpëton flokët nga elektrizimi nga i ftohti

Flokët kanë prirje të elektrizohen, sidomos në stinën e dimrit ku lagështia është një fenomen i zakonshëm. Por ka një maskë, e cila do të të ndihmojë të shpëtosh nga elektrizimi shqet

Ndiqni këto 5 këshilla të thjeshta për t’i rritur flokët më shpejt

Ditën që vendosni të rrisni flokët tuaj , duhet të filloni të kujdeseni për to”, thotë stilisti Mark Townsend. “Në mënyrë që flokët tuaj të rriten gjatë, duhet të bëni sakrifica

Si t’i rrisni qerpikët në pak kohë

Qerpikët e gjatë i bëjnë të gjithë të duken më tërheqës dhe të bukur. Nëse jeni në pikëpyetje se si të duken më voluminozë dhe të rriten në pak kohë ne ju sjellim më poshtë disa

Zakonet e përditshme që dëmtojnë flokët

Mbajtja e flokëve tuaj të shëndetshëm shkon përtej stampos dhe tharëses. Stilistët e famshëm tregojnë se kush janë zakonet e këqija që kei në mbrëmje, të cilat dëmtojnë flokët. Flini

Info Tjera