Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/sunset-successconcept.jpg

Cilat vite të jetës janë më të miratKoha më e mirë për martesë është rreth moshës 30-vjeçare, ata që duan fëmijë duhet të merren me të para moshës 32-vjeçare, vendimet financiare merren më së miri rreth moshës 50-vjeçare, dhe viti më i mirë për të përdorur telefon mobil është 12-vjeç, tregojnë studime të shumta.

Jay Olshansky, profesor në Universitetin e Illinois në Shkollën e Shëndetit Publik të Çikagos, po eksploron se si të ngadalësojë procesin e plakjes duke ekzaminuar faktorë të ndryshëm, siç është gjenetika e jetëgjatësisë.

“Nëse ekziston një pilulë që mund të ndalojë plakjen biologjike, në cilën pikë duhet të merret?”, thotë Olsanski.

Studiuesit si Olshansky kërkojnë të kuptojnë misterin e jetëgjatësisë dhe institucionet që vlerësohen më të mirat për vite dhe pse.

Ata matin nivelet e frikës dhe stresit në periudha të ndryshme të jetës, si dhe nivele të kënaqësisë në mosha të caktuara.

Një studim zbuloi se vitet më të mira për martesë janë 28-32 vjeç, dhe nëse doni fëmijë, është më mirë, sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve, të fillojnë përpara moshës 32-vjeçare.

Seksi është gjithashtu i rëndësishëm, dhe burrat rendisin 47 si vitin më të mirë dhe gratë në moshën 53-vjeçare.

Profesori i Psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë Jugore, Arthur Stone, thotë se hulumtimet që ai ka bërë me kolegë në universitete të tjera kanë treguar që vitet e 70-ta janë të mira për kënaqësinë e jetës, ndryshe nga vitet midis 20 dhe 50 kur shqetësohen për para, punë, fëmijë.

Frika dhe stresi fillojnë të bien rreth moshës 50-vjeçare. Stone thotë se ai shpesh pyeste njerëzit në fund të moshës 50 dhe 60 nëse dëshironin të ishin në të 30-tat dhe, përveç një personi, askush nuk donte të ishte përsëri i ri.

“Më ka magjepsur. Njerëzit nuk e dëshirojnë atë. Kishte shumë konfuzion dhe ndodhi në atë kohë”, tha Stone.

Themeluesi i një firme këshilluese në Kaliforni, e specializuar në moshën e moshës, Ken Dychtwald, thotë se do të dëshironte të kishte një trup si në të tridhjetat, por jo përsëri në vitet e 30-ta.

“Jam shumë më i mençur në 60 sesa kam qenë në 40-vjeç,” tha Dichwald, 63-vjeç.

Njerëzit e moshuar gjithashtu argëtohen më mirë.

Njerëzit midis moshës 65 dhe 74-vjeç, ata me përvojë, thonë se kanë më shumë qejf sesa ata në grup-moshat e tjera, sipas hulumtimeve të bëra nga Age Wave dhe Merrill Lynch.

Sondazhi, i cili përfshiu afro 4,000 njerëz të moshës 25-vjeç e sipër, tregoi gjithashtu se ata midis moshës 35 dhe 54-vjeç kishin më pak argëtim

Të fundit

Studim: Mbajtja e maskës zvogëlon rrezikun e infektimit me 77%

Distancimi social, higjiena e duarve dhe një maskë janë efektive në zvogëlimin e rrezikut të infektimit kur jeni në kontakt me një person që është pozitiv me Covid-19. Ky fakt konfirmohet e

Cila është mosha kur ndiheni të bukura dhe të sigurta

Vajzat shumë të reja që mbushin rrugët dhe lokalet, të veshura me fustane të shndrritshme dhe me taka të larta, na japin idenë të jenë femra të sigurta me vetvete. Nëse e shikon një 30 vj

Parashikimi i motit për këtë javë

Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se këto pesë ditë do të jenë me shi, shkarkime rrufesh dhe do të fryjë erë mesatare deri e fortë në pjesën veriperëndimore, shpejtësia maksimal

Si ti mbajmë vetullat e drejta

Përderisa vetullat e harkuara janë të shkëqyeshme kur bëhet fjalë për strukturimin e fytyrës, harqet e larta të vetullave ndonjëherë mund të gabohen, posaçërisht kur i mbushni ato. Ky pr

Gratë që punojnë me orar të tejzgjatur, rrezikohen nga depresioni

Gratë të cilat punojnë me orë të zgjatura janë më të rrezikuara që të preken nga depresioni, dhe një gjë e tillë nuk ndodh me burrat. Studimi më i fundit i realizuar nga ekspertë britan

5 gabimet që i shkatërrojnë shumicën e lidhjeve

Lidhjet janë një temë shume sensitive dhe është shumë lehtë për ti shkatrruar përgjithmonë. Bombardimi konstant me këshilla, menquri, dhe storie për lidhjet perfekte ndonjëherë e bën s

Info Tjera