Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/1920_171201-social-media-trolling-banner.jpg

Cili është sekreti që fshehin çiftet socialeDuket se jeni e vetmja nga miqtë tuaj që nuk poston kurrë asgjë në lidhje me marrëdhënien tuaj dhe mbase është e drejtë.

Le të lëmë mënjanë fotot e përvjetorëve, darkave jashtë dhe rasteve të veçanta: rrjetet sociale përdoren gjithashtu për të festuar momentet më të mira të jetës sonë me miqtë.

Por ka nga ato çifte që ndajnë gjithçka në internet dhe duket se kanë një marrëdhënie perfekte.

Çdo ditë, foto së bashku, pavarësisht nëse janë me pushime apo pazar jashtë shtëpisë: ndonjëherë ato na bëjnë të ndihemi të papërshtatshëm.

A është e drejtë ndarja e çdo momenti të marrëdhënies tuaj? Çiftet sociale dhe çiftet jo-sociale: cili është ndryshimi?

Ndoshta nuk e besoni por është e vërtetë: çiftet e lumtura nuk postojnë në internet.

Sigurisht që kjo nuk do të thotë që e gjithë bota nuk duhet ta dijë që ju jeni së bashku ose që i dashuri juaj bën sikur nuk ju njeh kur përdorni rrjete sociale!.

Thjesht duket se çiftet më të lumtura janë ata që nuk tregojnë lidhjen e tyre.

Nuk është një qëndrim i vetëdijshëm: ata që nuk postojnë shumë fotografi të marrëdhënies së tyre në internet nuk e bëjnë atë qëllimisht. 

Hyjnë në punë mekanizma automatikë që kanë të bëjnë me narcizmin dhe pasigurinë.

Zilia sociale është një problem real dhe shpesh i nënvlerësuar, pasi ka të bëjë me përdorimin e pamatur të rrjeteve sociale dhe pasojat që këto mjete kanë në jetën tonë dhe të të vegjëlve.

Çiftet (dhe njerëzit) më të lumtur janë më të sigurt në vetvete: postimi i diçkaje ose dikujt në internet, shpesh dhe me dëshirë, është njësoj si të thuash “është e imja, mbaji duart larg!”.

Por çiftet që kanë një themel të sigurt dhe që me të vërtetë e duan njëri-tjetrin nuk kanë nevojë t’i provojnë askujt asgjë dhe prandaj, shpesh pa e kuptuar, e kufizojnë përmbajtjen në internet që lidhet me historinë e tyre.

Ata mendojnë, thjesht dhe me të drejtë, se nuk është punë e askujt tjetër përveç tyre.

Dhe ata janë më të lumtur se të tjerët.

Çfarë sekreti fshehin çiftet që postojnë vazhdimisht në internet?

Arsyet që postojmë vazhdimisht foto janë të ndryshme dhe dukshëm ndryshojnë për secilin prej nesh (dhe për marrëdhëniet tona të cilat janë unike dhe të ndryshme).

Sidoqoftë, disa studime kanë treguar se çiftet që vendosin me ngulm postimin e historisë së tyre në internet janë përgjithësisht ato çifte që duan t’u japin të tjerëve një ide të saktë të jetës së tyre.

Kriza, nëse nuk jeni të kujdesshëm, është afër dhe mund të kthehet në një ndarje të qëndrueshme!.

Nëse keni frikë se mos e ekzagjeroni, këtu janë pesë këshilla për të kufizuar ndikimin e rrjeteve sociale në marrëdhënien tuaj.

Problemi më serioz i çifteve sociale mund të jetë ai i ndjenjës së vërtetuar: sa më shumë që ekzistojnë në mediat sociale, aq më shumë ka “kuptim”marrëdhënia e tyre.

Për tu ndier të vlerësuar, ata kalojnë shumë kohë duke shpikur postime, fotografi dhe nëntituj që tregojnë një jetë përtej linjave dhe për t’u patur zili.

Ekzagjerimi, megjithatë, mbart me vete një sinjal alarmues: ne po kërkojmë atë lloj kënaqësie në botën virtuale që vjen nga dituria se të tjerët e vlerësojnë ose e kanë zili atë që kemi.

Në një marrëdhënie romantike këto janë emocione që nuk duhet të ekzistojnë: të jesh së bashku nuk shërben për t’i provuar dikujt diçka.

Nuk është një hakmarrje ndaj shokëve të shkollës që na tallën sepse ishim të shëmtuar ose mënyra për t’i treguar ish-shokut që kemi ecur përpara dhe kemi vazhduar jetën tonë.

Një marrëdhënie është e vërtetë vetëm kur ka rëndësi për dy personat e përfshirë: ju të dy!

Miley Cyrus gjithashtu kritikoi ata që donin të flisnin në emër të saj për fundin e marrëdhënieve të saj.

Ndoshta nuk është e gabuar të fillojmë të mbajmë fotot, momentet e këqija dhe qëllimet e marrëdhënies sonë për veten tonë.

Ndarja e tyre në internet do të shërbente vetëm për të shtuar përmbajtje në profilin tonë, jo për hir të marrëdhënies sonë.

Diferenca në moshë luan një rol të rëndësishëm në marrëdhënie dhe gjithashtu mund të ndikojë në perceptimin se sa mirë është të ndash postimet në internet.

Më mirë të mos e teproj: kurrë nuk i dihet!

Të fundit

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Në natën mes 24 dhe 25 tetorit kthehet ora diellore, por mund të jetë për herë të fundit

Dy gjëra janë tashmë të qarta. E para që pas pak ditësh, pikërisht në natën mes 24 dhe 25 tetorit, kthehet ora diellore (pra akrepat do të shkojnë 60 minuta mbrapa, duke na dhënë mundësi

Eksperti amerikan: Po vjen koha më e errët e pandemisë së COVID-19!

SHBA-të, jo vetëm që kanë më së shumti raste të infeksionit me koronavirus në botë, por gjithashtu zënë vendin e parë për nga numri i vdekjeve të lidhura me virusin e rrezikshëm. Por nj

Studim: Vajzat nuk postojnë “selfie” pa e modifikuar

Një e treta e vajzave të reja në moshën 11 deri 21 vjeç nuk postojnë një ‘selfie’ në rrjetet e tyre sociale pa modifikuar pamjen e tyre. Këtë thotë një studim i kryer së fundmi. Sipas

Karkaleca me salcë qumështi

Përbërësit: karkaleca sipas sasisë që dëshironi; 1 thelb hudhre; 1 lugë filadeldia; 1/2 gotë qumësht; kripë. Përgatitja: Në një tigan me zjarr të ngadaltë skuqim thelbin e hudhrës të

Shenja më me fat

Dashi – Ndërhyrja juaj në kohë ndaj dikujt që duket si indiferent do të vlerësohet. Një koleg do t’ju bashkohet për të punuar së bashku drejt një qëllimi të përbashkët. Do t

Info Tjera