Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/450_1000.jpg

48 orë për të pastruar trupin nga helmetËshtë e pamundur të mbuloni rrathët e zinj nën sy, lëkura juaj është shumë e thatë, ju mungon energjia dhe ndiheni të lodhur? Këto janë të gjitha simptomat që organizmi juaj është “helmuar” me toksina dhe substanca të dëmshme. Living do të ju këshillojë që të zgjidhni një fundjavë duke filluar që nesër nëse është e mundur dhe të ndiqni menynë e detoksifikimit që pastron organizmin tuaj nga helmet për 48 orë. Dietat Detox rekomandohen të bëhen dy herë në vit për 10 ditë, por një detox plan në fundjavë mund të jetë më i përballueshëm nëse ju nuk keni shumë kohë dhe rezultatet do të jenë të shkëlqyera nëse e përsërisni disa herë në një vit.


Plani për një fundjavë:
Konsumoni 250 ml ujë të ngrohtë pasi ju zgjoheni në mëngjes.

E shtunë
Mëngjesi: ½ filxhan fruta të freskëta, 200 ml kos ose qumësht bajame, vetëm një gotë tërshërë.
Dreka: Banane të vogla dhe një fetë pjepër, Sallatë me lëng limoni. Patate furre me vaj ulliri
Pasdite: Një mollë, fara kungulli, kos.
Darka: ½ filxhan perime të përgatitura në avull (spinaq ose brokoli), 2 gota sallatë me lëng limoni dhe vaj ulliri, një copë ton i pjekur në skarë.


E dielë
Mëngjesi: Dardhë, çaji jeshil, 200 ml kos dietik ose qumësht bajame, një filxhan tërshërë.
Dreka: Turshi (150g), Supë me perime (patate, selino, piper, qepë, fasule, karrota)
Darka: Sallatë me panxhar dhe karrota me lëng limoni, çaj hithre

Të fundit

Metoda natyrale për të rënë në peshë

Rënia në peshë është një ndër temat më delikate për sa i përket pamjes së jashtme të trupit. Megjithëse nuk ekzistojnë mënyra për të humbur peshë brenda ditës, kontrolli i ushqimit

Cilat ushqime duhet ti hani para dhe pas stërvitjes

Ushqimi që hani ndërsa jeni duke bërë palestër, është shumë i rëndësishëm nëse doni të humbni peshë në mënyrë efektive. Më poshtë abcneës.al ju ka sjellë një listë të ushqimeve

Në mëngjes, drekë dhe darkë supë për tu dobësuar sa “hap e mbyll sytë”

Te konsumoni supe do te jete sekreti i dobesimit. Sipas Fiona Kirk, autore e shume librave te dobesimit “Njerezit mund ta dine qe nje pjate me supe i ngop dhe nuk ju jep oreks. Ajo ju jep energji pe

Nuk bini në peshë? Ja ku qëndron sekreti

Mëngjesi është vakti që e zgjon metabolizmin tonë nga gjumi, ndaj duhet të jeni të kujdesshëm të hani gjërat e duhura në sasinë e duhur në mëngjes. Por nga mungesa e kohës, ngaqë shpes

Njihuni me dietën e re

Flasim çdo ditë për dieta dhe çdo ditë dalin metoda të reja dobësimi. Një nga më të famshmet, e ndjekur edhe nga persona publikë është dieta ketogjenike. Ideja që fshihet pas saj është

12 mënyra për të rënë në peshë pas moshës 40 vjeç

Nëse jeni mbi 40 vjeç, mund ta keni vënë re se është më e lehtë për të shtuar në peshë sesa për të rënë. Ndryshimet në mënyrën e të ngrënit, aktivitetin fizik, hormonet dhe si tru

Info Tjera