Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/depositphotos_150154208-stock-photo-organic-food-for-healthy-nutrition-e1595182722211.jpg

Dieta që bënë çudinëTashmë edhe shkenca e ka vërtetuar se cila është dieta më efikase për humbje në peshë, pa shumë mund dhe pa vuajtur urie.

Shkencëtarët e pranojnë se dieta “NND” (New Nordic Diet) është dieta e duhur. Në ushqim përfshihen perimet me rrënjë (pastinaku, karota, panxhari …), perimet (lakra, lakra jeshile, brokoli, spinaqi), kërpudhat e egra, bishtajoret, farat, drithërat, perimet me lëvozhgë të fortë, mish peshku.

Dieta është shfaqur në vitin 2004, por tashmë edhe nga shkenca është vërtetuar se sa e shëndetshme është.

Ndiqni këta hapa:

Duhet të hani prodhime lokale, organike.

Duhet shmangur aditivët dhe prodhimet e gatshme.

Duhet të hani sa më shumë fruta nga natyra (kërpudha, bimë të egra, pemë …) në ushqim të shtoni sa më shumë ushqime integrale, sidomos drithëra (oriz, elb, grurë), bishtajore dhe fara dhe perime me lëvozhgë të fortë.

Konsumoni sa më shumë mish peshku, por edhe mishin e gjedhit të ushqyer me bar natyral.

Nëse u përmbaheni këtyre udhëzimeve, jo vetëm se do të jeni vital, por edhe do ta ulni kolesterolin dhe do t’i ndaloni proceset inflamatore që mund të sjellin sëmundje serioze. 

Të fundit

Njihuni me dietën e re

Flasim çdo ditë për dieta dhe çdo ditë dalin metoda të reja dobësimi. Një nga më të famshmet, e ndjekur edhe nga persona publikë është dieta ketogjenike. Ideja që fshihet pas saj është

12 mënyra për të rënë në peshë pas moshës 40 vjeç

Nëse jeni mbi 40 vjeç, mund ta keni vënë re se është më e lehtë për të shtuar në peshë sesa për të rënë. Ndryshimet në mënyrën e të ngrënit, aktivitetin fizik, hormonet dhe si tru

Dieta mesdhetare

Pohimi se popullsitë e vendeve mesdhetare jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetëshëm se ata të vende të tjera, mesa duket po gjen një përgjigjje. Çelësi i jetesës së mirë mund të

Sekreti i çuditshëm për të ngrënë më pak

Humbja e peshës për ata që i pëlqen ushqimi është padyshim një detyrë e vështirë. Përveç ushtrimeve, kërkohet edhe ushqimi i duhur. Sidoqoftë, hulumtimet kanë treguar se përveç ushqim

Lëkurat e hudhrave përdoren për rënien nga pesha

Lëkurat e hudhrës janë përdorur që në lashtësi për të mbajtur organizmin në formë, nxitur qarkullimin e gjakut dhe mbi të gjitha për të pastruar organizmin nga të gjitha toksinat. Ndosh

Katër kombinime të ushqimeve për të humbur peshë

Të privosh veten nga pjatat e preferuara dhe të ndryshosh stilin e jetës është gjithmonë një sfidë e madhe dhe stres. Lajmi i mirë është se, ngrënia e duhur dhe e shijshme është e mundur

Info Tjera