Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/kungulleshka.jpg

Humbni kilogramë me kungulleshkaMos lejoni t’ju ikë sezoni i kungulleshkave, sepse kjo perime është shumë e shëndetshme dhe e rrallë, të cilën mund ta përdorni për çdo ditë.

Më së miri është t’i konsumoni të freskëta, pasi që ashtu do të konsumoni shumë minerale: magnez, mangan, fosfor, bakër, hekur, zink dhe kalcium, por edhe vitamina C, B, acid folik, beta-karotinë.

Shkaku i përmbajtjes së fibrave dietale ju sugjerohet personave me punë të dobët të zorrëve, sepse ndikojnë mirë në sistemin tretës dhe largojnë helmet.

Sidomos janë të mira për ata në dietë, pasi që kanë pak kalori në krahasim me masën e tyre.

Kungulleshkat e qëruara mund t’i kombinoni me karota të freskëta, lakër dhe domate.

Kjo shujtë e shëndetshme sugjerohet për të gjitha shujtat, por më së miri për darkë.

Me ndihmën e kungulleshkave do të hiqni qafe kolesterolin dhe do ta stabilizoni shtypjen e lartë të gjakut e kilogramët shtesë shpejtë do të zhduken.

Të fundit

Dietë 7-ditore që do t’ju ndihmojë kundër stresit

Stresi është reagimi i trupit ndaj presionit të lartë fizik dhe mendor, që një njeri nuk është në gjendje ta përballojë. Stresi është një përjetim i ndryshëm në varësi të njeriut, p

Nëse doni të humbni peshë bëni këto ndryshime

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm, ai mund të rregullojë ose të prishë ditën tuaj. Ekspertët thonë se mëngjesi është çelësi që aktivizon dhe rrit metabolizmin tonë. Në

Studim: Dieta mesdhetare parandalon demencën dhe humbjen e kujtesës

Vaktet e frymëzuara nga ushqimet tradicionale të Mesdheut mund të ulin rrezikun për shfaqjen e demencës dhe humbjen e kujtesës, sipas një studimi të ri. “Provat vazhdojnë të tregojnë

Kombinoni vezët që të humbni peshë

Ky artikull është shumë i volitshëm për njerëzit që janë dashamirës të vezës dhe vlerave të jashtëzakonshme të saj për organizmin. Në këtë artikull do të mësoni kombinimet jo vetë

Arrat për një dietë të mirë

Një studim tregon se përse duhen konsumuar çdo ditë arra. Sipas një studimi në Penn State University në Pensilvani, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me udhëheqës Doktor Penny Kris Et

Dieta sipas profesionit

Një regjim ushqimor për çdo profesion. Në bazë të profesionit është e mundur, në fakt, të zgjidhni një dietë të tillë, në mënyrë që ushqimi të japë energjinë e nevojshme për të

Info Tjera