Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/FEATURE_Breakfast_-_PMFriedEgg-913_tibjpv.jpg

Nëse doni të humbni peshë bëni këto ndryshimeMëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm, ai mund të rregullojë ose të prishë ditën tuaj.

Ekspertët thonë se mëngjesi është çelësi që aktivizon dhe rrit metabolizmin tonë.

Nëse doni të humbi peshë, disa ndryshime në mëngjesin tuaj do t’ju ndihmojnë.

1. Pini një smoothie në vend që të hani drithëra
Një mëngjes i mirë duhet të përmbajë 13-20 gram proteina, 6 gram fibra dhe 10-15 gram yndyra të mirë.

Një tas drithëra, i cili është një nga opsionet më të zakonshme të mëngjesit, jo vetëm që nuk siguron këto lëndë ushqyese që ju duhen për të filluar ditën, por në shumicën e rasteve ju ngarkon me sheqer.

Në vend të kësaj, në një smoothie mund të fusni shumëllojshmëri perimesh dhe frutash (fibra), qumësh ose kos (proteina), fara liri ose arra (acide yndyrore omega-3), ose çfarëdo që mund të dëshironi.

2. Mos hani mëngjesin shumë herët
Sigurisht që nuk duhet të dilni nga shtëpia pa ngrënë, por nëse zgjoheni shumë herët ka shumë të ngjarë që dhe mëngjesin ta hani herët.

Kjo do ju bëjë që sërish të hani më vonë, duke ngrënë kështu dy mëngjese dhe rrjedhimisht duke marrë dyfish kalori.

Është më mirë të prisni pak që trupi juaj të japa shenjat e para të urisë para se të hani.

3. Thoni po një mëngjesi të pasur, dhe thoni jo shumë kalorive
Mëngjesi nuk duhet t’i kalojë 400 kalori, e cila është e mjaftueshme për një vakt të pasur, por jo aq sa rë na lejojë ta teprojmë.

Të fundit

Dietë 7-ditore që do t’ju ndihmojë kundër stresit

Stresi është reagimi i trupit ndaj presionit të lartë fizik dhe mendor, që një njeri nuk është në gjendje ta përballojë. Stresi është një përjetim i ndryshëm në varësi të njeriut, p

Studim: Dieta mesdhetare parandalon demencën dhe humbjen e kujtesës

Vaktet e frymëzuara nga ushqimet tradicionale të Mesdheut mund të ulin rrezikun për shfaqjen e demencës dhe humbjen e kujtesës, sipas një studimi të ri. “Provat vazhdojnë të tregojnë

Kombinoni vezët që të humbni peshë

Ky artikull është shumë i volitshëm për njerëzit që janë dashamirës të vezës dhe vlerave të jashtëzakonshme të saj për organizmin. Në këtë artikull do të mësoni kombinimet jo vetë

Arrat për një dietë të mirë

Një studim tregon se përse duhen konsumuar çdo ditë arra. Sipas një studimi në Penn State University në Pensilvani, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me udhëheqës Doktor Penny Kris Et

Dieta sipas profesionit

Një regjim ushqimor për çdo profesion. Në bazë të profesionit është e mundur, në fakt, të zgjidhni një dietë të tillë, në mënyrë që ushqimi të japë energjinë e nevojshme për të

Humbni kilogramë me kungulleshka

Mos lejoni t’ju ikë sezoni i kungulleshkave, sepse kjo perime është shumë e shëndetshme dhe e rrallë, të cilën mund ta përdorni për çdo ditë. Më së miri është t’i konsumoni

Info Tjera