Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/640-0-5f46bf0a4f1bf.jpg

4 hapa për peshë idealeDuket se të gjithë dëshirojnë që të humbasin peshë, por ka nga ata që do të bënin gjithçka që të shtonin disa kile.

Duhet të bëni kujdes si shtoni në peshë.

Vërtetë është e lehtë nëse shtoni çokollatat dhe pijet me gaz, por nuk është kjo zgjidhja.

Ju sjellim një listë si të shtoni në peshë shëndetshëm!.


1. Hani më shumë proteina

Muskuli është i përbërë nga proteina dhe pa ato, shumica e kalorive shtesë përfundojnë si yndyrë e trupit (dhjam).

Ushqime të pasura me proteina janë mishi, peshku, vezët, produkte të qumështit, arrat etj.

2.Hani të paktën 3 vakte të bollshme dhe hani midis vakteve
Sigurohuni të hani të paktën tre vakte në ditë dhe mundohuni që të konsumoni diçka si fruta të thata midis vakteve.

3.Hani ushqime me salca dhe erëza
Një ndër gjërat më problematike të njerëzve nënpeshë është se nuk kanë oreks për ushqim dhe zakonisht e kanë të vështirë ta përfundojnë vaktin.

Kështu shtoni salca dhe erëza për t’i dhënë shije.

4. Ushqime që do t’ju japin energjinë e nevojshme
Arra, bajame, kikirikë, rrush i thatë, hurma, qumësht, kos, djathë, tërshërë, patate të ëmbla, mish pule, gjalpë kikiriku, çokollatë e zezë.

Të fundit

Ushqimet të cilat kanë pak kalori

Në orët e mbrëmjes, derisa pushojmë duke shikuar TV, më së shumti dëshirojmë diçka për të futur në gojë Këto ushqime janë të mirë, por edhe nuk ju shtojnë shumë peshë! Fiq të that

Fruti që lufton yndyrën në bark

Kombinimi i nevojshëm që ju nevojitet për të hequr qafe yndyrën e barkut janë ushtrimet e posaçme në palestër dhe zgjedhja e ushqimeve të duhura në dietën tuaj të përditshme, të cilat p

48 orë për të pastruar trupin nga helmet

Është e pamundur të mbuloni rrathët e zinj nën sy, lëkura juaj është shumë e thatë, ju mungon energjia dhe ndiheni të lodhur? Këto janë të gjitha simptomat që organizmi juaj është “

Ushqime që na ndihmojnë të biem në peshë

Nëse doni të humbisni peshë, pa hequr dorë nga ushqimet mes vakteve, ka disa mënyra për ta bërë këtë shëndetshëm. Këto ushqime do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur edhe pse kanë shum

Frutat më të mira për të rënë në peshë

Studimet,kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë substancat speciale që u japin këtyre frutave ngjyrën e kuqe apo vjollcë

Kjo është dieta më e shëndetshme në botë sipas ekspertëve

Për të tretin vit radhazi, dieta mesdhetare – e pasur në yndyrna të shëndetshme, peshk, drithëra dhe e varfër në ushqime të procesuara dhe mish të kuq – u shpall si dieta më e mirë në

Info Tjera