Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/diet.jpg

Njihuni me dietën e reFlasim çdo ditë për dieta dhe çdo ditë dalin metoda të reja dobësimi.

Një nga më të famshmet, e ndjekur edhe nga persona publikë është dieta ketogjenike.

Ideja që fshihet pas saj është e thjeshtë:

Merr sasi të vogla karbohidratesh që trupi të ketë mjaftueshëm energji nga glukoza për të mbajtur veten.

Kështu si burim energjie trupi do përdorë dhjamin që do kalojë në procesin e quajtur ketosis.

Kjo dietë e vendos trupin në pozitë perfekte për të shkrirë dhjamin dhe për të ndërtuar muskuj.

Varianti vegan i dietës sapo ka dalë dhe me siguri do i shtyjë shumë njerëz ta provojnë.

Ajo ju lejon të konsumoni 3 vakte në ditë, plus ushqime në mes vaktesh, duke bërë të mundur që trupi të ketë marrë vlerat e duhura dhe niveli i sheqerit në gjak të jetë në rregull.

Dieta keto vegane u zhvillua nga Dr. Roberta Bartocci, e cila ka nxjerrë edhe një libër të detajuar për të.

Ushqimet që përfshihen janë sigurisht me bazë bimore dhe janë lehtësisht të gjendshëme.

Ndihmon me dhimbjet e muskujve dhe largon ujin që grumbullon trupi.

Për të rezistuar në aplikimin e kësaj diete mos nguroni të eksperimentoni me shijet dhe ushqimet vegane.

Ka pafund opsione, por disa prej tyre po ua paraqesim me foto më poshtë.

Të fundit

Metoda natyrale për të rënë në peshë

Rënia në peshë është një ndër temat më delikate për sa i përket pamjes së jashtme të trupit. Megjithëse nuk ekzistojnë mënyra për të humbur peshë brenda ditës, kontrolli i ushqimit

Cilat ushqime duhet ti hani para dhe pas stërvitjes

Ushqimi që hani ndërsa jeni duke bërë palestër, është shumë i rëndësishëm nëse doni të humbni peshë në mënyrë efektive. Më poshtë abcneës.al ju ka sjellë një listë të ushqimeve

Në mëngjes, drekë dhe darkë supë për tu dobësuar sa “hap e mbyll sytë”

Te konsumoni supe do te jete sekreti i dobesimit. Sipas Fiona Kirk, autore e shume librave te dobesimit “Njerezit mund ta dine qe nje pjate me supe i ngop dhe nuk ju jep oreks. Ajo ju jep energji pe

Nuk bini në peshë? Ja ku qëndron sekreti

Mëngjesi është vakti që e zgjon metabolizmin tonë nga gjumi, ndaj duhet të jeni të kujdesshëm të hani gjërat e duhura në sasinë e duhur në mëngjes. Por nga mungesa e kohës, ngaqë shpes

12 mënyra për të rënë në peshë pas moshës 40 vjeç

Nëse jeni mbi 40 vjeç, mund ta keni vënë re se është më e lehtë për të shtuar në peshë sesa për të rënë. Ndryshimet në mënyrën e të ngrënit, aktivitetin fizik, hormonet dhe si tru

Dieta mesdhetare

Pohimi se popullsitë e vendeve mesdhetare jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetëshëm se ata të vende të tjera, mesa duket po gjen një përgjigjje. Çelësi i jetesës së mirë mund të

Info Tjera