Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/07/Herbalife-healthy-diet_1.jpg

Sekreti i çuditshëm për të ngrënë më pakHumbja e peshës për ata që i pëlqen ushqimi është padyshim një detyrë e vështirë.

Përveç ushtrimeve, kërkohet edhe ushqimi i duhur.

Sidoqoftë, hulumtimet kanë treguar se përveç ushqimit të duhur, ekziston edhe një sekret tjetër, i çuditshëm për të ngrënë më pak.

Çfarë është ky?

Kur dikush ha në dritë të dobët, nuk sheh shumë nga ushqimi, si rezultat i së cilës nuk sekretohet pështyma dhe lëngjet gastrike, kështu që ushqimi është më i vështirë për t’u konsumuar.

Sondazhi përfshiu një mostër prej 90 personash, me 50 sy të lidhur dhe 40 jo.

Pjesëmarrësve, të cilët nuk kishin ngrënë dy orë para eksperimentit, u kërkua më pas të hanin tre tasa me një sasi të peshuar akullore me qershi, karamel dhe vanilje për 15 minuta.

Ndërsa kalonte kjo kohë, studiuesit peshuan se sa akullore kishte mbetur dhe pyetën pjesëmarrësit se sa mendonin se kishin ngrënë.

U zbulua se mesatarisht në grupin e parë nga secili pjesëmarrës ai kishte ngrënë 116 gram, ndërsa në grupin me sytë e lidhur kishin ngrënë rreth 105 gram.

Në thelb, privimi vizual rrit sasinë që ne mendojmë se konsumojmë duke përdorur informacionin në kohë reale sesa kujtimet dhe pritjet

Të fundit

Njihuni me dietën e re

Flasim çdo ditë për dieta dhe çdo ditë dalin metoda të reja dobësimi. Një nga më të famshmet, e ndjekur edhe nga persona publikë është dieta ketogjenike. Ideja që fshihet pas saj është

12 mënyra për të rënë në peshë pas moshës 40 vjeç

Nëse jeni mbi 40 vjeç, mund ta keni vënë re se është më e lehtë për të shtuar në peshë sesa për të rënë. Ndryshimet në mënyrën e të ngrënit, aktivitetin fizik, hormonet dhe si tru

Dieta mesdhetare

Pohimi se popullsitë e vendeve mesdhetare jetojnë më gjatë dhe janë më të shëndetëshëm se ata të vende të tjera, mesa duket po gjen një përgjigjje. Çelësi i jetesës së mirë mund të

Lëkurat e hudhrave përdoren për rënien nga pesha

Lëkurat e hudhrës janë përdorur që në lashtësi për të mbajtur organizmin në formë, nxitur qarkullimin e gjakut dhe mbi të gjitha për të pastruar organizmin nga të gjitha toksinat. Ndosh

Katër kombinime të ushqimeve për të humbur peshë

Të privosh veten nga pjatat e preferuara dhe të ndryshosh stilin e jetës është gjithmonë një sfidë e madhe dhe stres. Lajmi i mirë është se, ngrënia e duhur dhe e shijshme është e mundur

Si të eliminoni dhjamin rreth barkut

Eliminimi i dhjamit nga barku nuk është aspak i lehtë, veçanërisht për personat të cilëtkanë trupin në formë molle. Studimet kanë treguar se mënyra më e mirë e heqjes së shtresave të

Info Tjera