Dieta http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/diet.jpg

Ushqimet të cilat kanë pak kaloriNë orët e mbrëmjes, derisa pushojmë duke shikuar TV, më së shumti dëshirojmë diçka për të futur në gojë

Këto ushqime janë të mirë, por edhe nuk ju shtojnë shumë peshë!

Fiq të thatë

Janë burim i shkëlqyeshëm i materieve balast.

Do ta furnizojnë trupin me energji të nevojshme andaj është mirë t’i hani para se të stërvitni.

Veç kësaj, përmbajnë sasi të mëdha kaliumi – mineral i rëndësishëm për regjenerim të shpejtë të organizmit.

Bajamet

Janë të pasura me tokoferol alfa (formë e vitaminës E) të cilat trupi më së shpejti i absorbon.

Kjo vitaminë ka veprim antioksidant dhe pengon dëmtimin e qelizave pas stërvitjes.

Hani një grusht bajame gjatë ditës dhe do të jeni dukshëm të ngopur.

Çokollata e zezë

Përmban flavonol, i cili i takon grupit të materieve bimore të cilat përdoren për shëndet.

Gjithashtu nxit qarkullimin e gjakut, që posaçërisht u bën mirë muskujve, sepse i mbush me energji.

Veç kësaj, për shkak të sasisë së madhe të hidrokarbureve, është posaçërisht i dobishëm për muskuj.

Qiqrat

Në të vërtetë, përparësia e tyre e madhe është sepse janë të pasura me minerale, proteina, magnez, hekur, si edhe me fibra.

Gjithsesi – rekomandojmë që t’i vendosni në listën tuaj të pjekurinave të shëndetshme.

Bananet

Për shkak të sasisë së madhe të kaliumit që përmban ky frut, nuk do të keni ngërçe muskulore dhe do të jeni plot energji.

Përveç kësaj, për shkak të sasisë së madhe të karbohidrateve, ato janë lënda djegëse e duhur për muskujt.

Fëstëkët

Kjo frutë është shumë e shëndetshme, kanë më pak kalori se frutat arrore të përmendura më sipër, mirëpo gjithashtu është shumë e shijshme.

Të themi edhe fëstëkët janë të pasur me antioksidantë të shkëlqyeshëm, mirëpo jo ato të përpunuara industrialisht ma aditivë dhe me shtesa vajrash.

Të fundit

Fruti që lufton yndyrën në bark

Kombinimi i nevojshëm që ju nevojitet për të hequr qafe yndyrën e barkut janë ushtrimet e posaçme në palestër dhe zgjedhja e ushqimeve të duhura në dietën tuaj të përditshme, të cilat p

48 orë për të pastruar trupin nga helmet

Është e pamundur të mbuloni rrathët e zinj nën sy, lëkura juaj është shumë e thatë, ju mungon energjia dhe ndiheni të lodhur? Këto janë të gjitha simptomat që organizmi juaj është “

4 hapa për peshë ideale

Duket se të gjithë dëshirojnë që të humbasin peshë, por ka nga ata që do të bënin gjithçka që të shtonin disa kile. Duhet të bëni kujdes si shtoni në peshë. Vërtetë është e lehtë

Ushqime që na ndihmojnë të biem në peshë

Nëse doni të humbisni peshë, pa hequr dorë nga ushqimet mes vakteve, ka disa mënyra për ta bërë këtë shëndetshëm. Këto ushqime do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur edhe pse kanë shum

Frutat më të mira për të rënë në peshë

Studimet,kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë substancat speciale që u japin këtyre frutave ngjyrën e kuqe apo vjollcë

Kjo është dieta më e shëndetshme në botë sipas ekspertëve

Për të tretin vit radhazi, dieta mesdhetare – e pasur në yndyrna të shëndetshme, peshk, drithëra dhe e varfër në ushqime të procesuara dhe mish të kuq – u shpall si dieta më e mirë në

Info Tjera