Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/pes-op.jpeg

Jeni pesimist apo optimist?Testet virale në mediat sociale janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara, veçanërisht sepse ato na lejojnë të zbulojmë anët e karakterit tonë që nuk i dimë.

Sot do të kuptoni nëse jeni tip që e shihni gotën gjysmë të mbushur apo gjysmë të zbrazët?

Si reagoni ndaj gjërave, optimist apo pessimist?

Shikoni imazhet dhe zgjidhni të preferuarën tuaj.

Nëse keni zgjedhur kalin
Nëse kali të ka tërhequr, gota është gjithmonë gjysmë e zbrazët për ty. Ju shpesh shikoni prapa me një ndjenjë nostalgjie.

Është sikur jeni duke u përpjekur të ruani veten nga vetvetja. Thjesht duhet të ndaloni të ankoheni dhe të merrni rrugën tuaj.

Nga ana tjetër, ju jeni të guximshëm, të talentuar, interesant, inteligjent dhe nuk keni asgjë për të patur zili ndaj të tjerëve.

Duhet ta kuptoni që ndonjëherë mendimi keq nuk është gjithmonë i mirë. Fuqia e mendjes dhe aftësia për të vepruar drejt është thelbësore.

Nëse keni zgjedhur njëbrirëshin
Nëse keni vendosur të zgjidhni njëbrirësh, atëherë jeni një optimist i pashërueshëm dhe madje edhe në situatat më të errëta, gjithmonë mund ta shihni gotën gjysmë të mbushur.

Ju dini të ecni në qendër të gjërave, dini të drejtoni situatat më të komplikuara, e dini mirë që në fund të tunelit drita e shpresës gjithmonë shkëlqen.

Ju pëlqen të komunikoni me të tjerët dhe t’i bëni ata të ndjehen gjithmonë pozitiv.

Ju duhet ta kuptoni se është thelbësore që të shkoni gjithmonë në rrugën tuaj, të mos dorëzoheni kurrë, të buzëqeshni dhe të mos jeni kurrë të trishtuar dhe të shurdhër.

Të fundit

Sa më shumë net pa gjumë, aq kujtesë të dobët do të keni

Gjumi nuk është një gjendje e pavetëdijshme, por më tepër se aq, një gjendje prehjeje mendore dhe trupore. Një zbulim i publikuar disa ditë më parë zbulon se mjafton një natë pa gjumë p

Bota pas Coronas është një botë tjetër

Kush jam unë, dhe nëse po, sa vetë? Me këtë pyetje disi komplekse, filozofi modern Richard David Precht i çoi dikur lexuesit e tij në një udhëtim zbulimi të vetes. Aktualisht, shumë njerëz

Nuk e dini akoma se çfarë është ndarja, nëse s’keni kaluar nëpër këto faza

Ndarja ndodhi. Asgjë e jashtëzakonshme, por s’mund ta themi këtë sidomos në fillimet e saj. Nuk ka shkëputje të lehta dhe përgjithësisht shumica e ndarjeve kalojnë nëpër disa faza. Nëse

Nëse s’doni probleme me shëndetin, mos e mbani stresin brenda vetes

Rezultatet e këtij studimi sugjerojnë se mbajtja e stresit mund të jetë problematike për shëndetin. Nëse arrini t’i largoni menjëherë nga mendja ngjarjet stresuese, do t’i bëni mirë sh

Përfitimet shëndetësore nëse pini ujë sapo të zgjoheni

Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit

Ndryshimet klimatike po ‘vrasin’ detin Marmara

Turqia do të fillojë sot një fushatë të madhe të pastrimit për të shpëtuar Detin Marmara nga algat e tepërta. Duke përsëritur një plan të ri veprimi me 22 pika, Ministria e Mjedisit dhe

Info Tjera