Jetë http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/dc-Cover-0ftjutimbr7k2h48lpqjr6sgu2-20190214191541.Medi_.jpeg.jpg

Koronavirusi ndryshon sjelljen seksuale te të rinjtëPandemia e koronavirusit ka ndryshuar mënyrën e jetës së njerëzve, si dhe mënyrën e jetesës së përditshme, shkaktuar një krizë ekonomike dhe i detyroi ata të jetojnë me situata stresuese.

Por sipas ekspertëve, kjo mund të ndryshojë sjelljen seksuale dhe sociale te të rinjtë.

Laura Lindberg, një studiuese në Institutin Guttmacher shprehet qartë se të rinjtë “nuk janë mirë”.

Sipas saj, një numër i madh i të rriturve të rinj po raportojnë mendime vetëvrasëse dhe “kufizimet për zhvillimin dhe mbajtjen e intimitetit në pandemi po godasin të rinjtë rëndë”, raporton The New York Times.

Shumë të rritur të rinj aktualisht jetojnë me prindërit e tyre pothuajse 24/7 dhe të afërm të tjerë, gjë që jo vetëm që shkakton stres mendor, por gjithashtu shkakton presion për shkak të rritjes së përgjegjësive familjare.

Një profesor i pediatrisë dhe popullatës dhe shëndetit të familjes në Universitetin Columbia Irving Medical Center David Bell, i cili ishte bashkautor i një artikulli së bashku me studiuesin kryesor Lindberg, tha se “sapo të hyjnë në shtëpinë e prindërve të tyre, padyshim autonomia e tyre dhe ndryshimet e privatësisë”.

Sipas tij, në disa raste, njerëzit janë zhvendosur më afër familjeve të tyre, por për të tjerët, kjo ka shkaktuar më shumë stres.

Doktor Bell, i cili është drejtori mjekësor i Klinikës së të Rinjve për Burra në Qendrën Mjekësore Irving të Universitetit Columbia, ka shpjeguar se “shumica e të rinjve tanë nuk bëjnë seks në të njëjtën frekuencë që kemi menduar se ishin”, dhe gjatë pandemisë “nëse ata do të kishin pasur partnerë të shumtë në të kaluarën, ata patjetër po përpiqen ta zbardhin atë deri në një farë mase.”

Të fundit

Trendi i kësaj vjeshte janë jelekët

Jelekët janë rikthyer në modë dhe këtë e keni vënë re të gjithë. Më elegantë se asnjëherë, këtë sezon, jelekët do të jenë në gardërobë dhe për t’i siguruar, je vetëm një raf

Ja benefitet pas ngrënjës së dy bananeve në ditë për një muaj rresht

Sipas shkencëtarëve dhe nutricionistëve, nuk është e qartë pse shumica e njerëzve në Perëndim preferojnë vendosjen e bananes tek secila recetë. Sipas dietologëve, nëse konsumoni dy b

Pizza me mish

Përbërësit për 4 persona 1kg Mish të grirë 2 Feta bukë 1 Qepë 1 Thelb hudhër 200gr Djath 1 Kungull të njomë 1 Vezë 200ml Keçap 1 Specë të verdhë 4 Domate 125gr Djath mozzarella 125gr K

Parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se java e fundit e tetorit do të vazhdojë me kushte të mira meteorologjike. Sipas institutit, do të ketë vranësira dhe intervale relativisht t

Shenja më me fat e ditës së parë të javës

Dashi – Projektet e reja të punës ju interesojnë shumë. Çdo gjë që ka lindur tani, ose ka lindur në fillim të vitit, në të vërtetë nuk ju sjell atë qëndrueshmëri dhe konfirmime q

Pasta Alfredo

Përbërësit: 500 gr Pasta Fettuccine apo Tagliatelle 6 lugë gjelle Gjalpë 1 thelb Hudhër (e grirë) 1/2 gote Krem kuzhine (ajkë) 1/4 lugë çaji Kripë 1/4 filxhan Djathë parmixhan i copëtuar

Info Tjera