Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/Vaadhoo-isla-brillante-blog-aerobus.jpg

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetëNatyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë.

Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të “çmendura” që na bëjnë të mendojmë se nuk janë reale.

Gjaku që rrjedh në Antarktidë – “Falls Blood” rrjedh nga akullnaja Taylor mbi sipërfaqen e mbuluar me akull në Luginën Taylor në Antarktidën Lindore.

Ky fenomen u zbulua për herë të parë në 1911 nga gjeologu Griffith Taylor, ku vuri re se një lumë kishte njollosur shkëmbin përreth akullit me një ngjyrë të kuqe.

Më parë, besohej se ky fenomen krijohej për shkak të algave që ndryshonin ngjyrën e ujit.

Por në të vërtetë kjo vinte shkak të hekurit të oksiduar në ujë të kripur të shëllirës, ​​i njëjti proces që i jep hekurit një ngjyrë të kuqe të errët kur ndryshket.

Pemët e Eukalipt Rainbow në Kailua në Hawaii – Është një pemë e gjatë, e njohur zakonisht si eukalipt i ylberit.

Lëvozhga unike me shumë ngjyra është tipari më dallues i kësaj peme, e cila mund të marrë nuanca blu, vjollcë, portokalli dhe më pas gështenjë.

Vala, Arizona – Është një formacion i mrekullueshëm gur ranor i kuq në shpatet e Coyote Buttes në shkretëtirën e shkëmbinjve Paria Canyon-Vermilion, që ndodhet në pjesën veriore të shtetit të Arizonës në SHBA.

Formacioni është i famshëm për format e tij shumëngjyrëshe, valëzuese dhe të thyer.

Brigjet Shimmering të Vaadhoo, Maldive – Drita në breg duket sikur pasqyron yjet.

Valët blu me ngjyra të ndezura, drita biologjike ose biolumineshenca, është produkt i mikrobeve detare të quajtur fitoplankton.

Ishulli Vaadhoo është shumë i famshëm për ujin e tij natyror vezullues dhe të gazuar të detit. Njihet gjithashtu si “Deti i Yjeve”.

Shtyllat e dritës mbi Moskë – Ky fenomen mahnitës ndodh në Rusi kur drita reflektohet nga kristalet e akullit afër tokës.

Efekti krijohet nga pasqyrimi i dritës nga kristalet e shumta të vogla të akullit.

Drita mund të vijë nga Dielli, Hëna ose nga dritat e rrugës.

Kripërat reflektuese në Bolivi – Salar de Uyuni është një vend me pjesën më të madhe të kripës në botë.

Toka është e mbuluar me një shtresë të kores së kripës aq reflektuese, saqë pasqyron në mënyrë të përsosur qiellin.

Kur bie shi, kjo sipërfaqe e rrafshët formon pasqyrën më të madhe në botë.

Cenote, Pranvera Natyrore nëntokësore në Meksikë – Natyra krijon mrekulli dhe ky burim natyror nëntokësor në Meksikë është një ndër to.

I njohur si Cenote, është një gropë natyrore ose zhytëse që rezulton nga shembja e gurëve gëlqerorë që ekspozon ujërat nëntokësore.

Janë zbuluar rreth 7 mijë cenotes në Gadishullin Jukatan.

“Rrufeja Vullkanike” – E njohur si “Stuhia e ndyrë” ose si “Rrufeja vullkanike” është një fenomen i motit që ndodh kur rrufeja prodhohet në një pendë vullkanike.

Një studim tregoi se ngarkesat elektrike gjenerohen kur copëza shkëmbi, hiri dhe grimcat e akullit në një pendë vullkanike përplasen dhe prodhojnë ngarkesa statike, ashtu si grimcat e akullit përplasen në stuhi të rregullta.

Pemët fantazmë në Pakistan – Ky fenomen tërheqës është një efekt anësor krijuar nga përmbytjet në Pakistan.

Miliona merimanga u ngjitën në pemë për t’ju shpëtuar ujrave duke krijuar imazhin mahnitës që shihet në foto.

Pylli nënujor në Liqenin Kaindy në Kazakistan – Pylli i mbytur është pjesë e një liqeni Kaindy 400 metra të gjatë në pjesën Kazakistanit të Maleve Tian Shan.

Liqeni u krijua si rezultat i një rrëshqitje të madhe gëlqerore, shkaktuar nga tërmeti i Kebinit në 1911.

Tërmeti gjithashtu shkaktoi një rrëshqitje dheu që formoi një digë natyrore.

Me kalimin e kohës, lugina u përmbyt duke mbuluar pemët që rriteshin aty.

Të fundit

Si do ta festojë babagjyshi vitin e ri këtë vit?

Derisa po afron sezoni festiv, gjithçka është e paqartë se çfarë do të ndodhë për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Në kushtet e pandemisë, theksi vihet tek zbatimi i rregullave, ndaj këtë he

Pse i mbeti emri ‘Guri i Plakës’

Guri i Plakës është një legjendë, tregim nga goja e popullit që kanë lënë gjurmë në  jetën e një shoqërie njerëzor. Guri është çarë mespërmes nga një kompani franceze në vit

Shtëpia e çuditshme që kushton 2.5 milion €

Kjo është shtëpia “Flintstones” në Kaliforni, me një vlerë marramendëse prej 2.5 milion euro. Ajo u krijua nga një arkitekt në SHBA, duke tërhequr vëmendjen e të gjithëve. E ngjashme

Dekada tjetër mund të jetë edhe më e keqe për botën, thotë hisotoriani i njohur

Viti 2020 ka qenë i mirë për Peter Turkin, për shumë arsye për të cilat ka qenë ferr për ne të tjerët. Qytetet në trazira dhe flakë, udhëheqësit e zgjedhur që mbështesin dhunën, vras

Shfaqja e magjishme që do të ndodhë në mes të muajit nëntor

Në mes të nëntorit, shiu i paqëndrueshëm i meteorit Leonid godet përsëri Tokën. Ky shi vjetor meteorësh, i cili arrin kulmin gjatë natës në 16-17 nëntor, është përgjegjës për disa ng

7 vendet hipotetike ku mund të ketë ekzistuar Altantida

Filozofi grek Platoni e përshkroi për herë të parë mbretërinë e humbur të Atlantidës në vitin 360 Para Erës Sonë. Ai shkroi mbi një ishull malor të krijuar nga Poseidoni, i mbushur me el

Info Tjera