Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/10127.jpg

10 të vërteta të çuditshme për trupin e njeriut që mund të mos i diniTrupi i njeriut, makina më e përsosur, siç quhet zakonisht.

Vazhdimisht na mahnit me atë që mund të bëjë ndërsa disa të vërteta rreth tij janë veçanërisht mbresëlënëse.

Zbuloni disa nga ato që mbase nuk i dini:

Truri i njeriut peshon rreth tre kilogramë.

80% e trurit është ujë.

Flokët janë indi i dytë me rritjen më të shpejtë në trup. Palca e kockave është e para.

Një person mesatar prodhon rreth 25,000 litra pështymë, sa për të mbushur dy pishina.

Organi më i madh i trupit është lëkura.

Rreth 20% e oksigjenit që thithim shkon në trurin tonë.

Qeliza më e madhe në trupin e njeriut është veza femërore dhe më e vogla është spermatozoidi mashkullor.

Është e pamundur të teshtitni me sytë hapur.

Zemra e njeriut rreh mesatarisht 35,000,000 herë në vit. Si rezultat, zemra mesatare e njeriut rreh rreth 100,000 herë në ditë.

Sytë tanë janë gjithmonë në të njëjtën madhësi që nga lindja, por hunda dhe veshët tanë nuk pushojnë së rrituri.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera