Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/08/mushkonja-1-570x321-1.jpg

750 milionë mushkonja për parandalimin e sëmundjeve!Zyrtarët lokalë në Florida kanë aprovuar lëshimin e 750 milionë mushkonjave të modifikuara gjenetikisht.

Qëllimi është që të zvogëlohet numri i mushkonjave që mbajnë sëmundje si denga ose virusi Zika.

Ky projekt i cili ishte planifikuar prej vitesh nxiti një debat me aktivistët e mjedisit, të cilët paralajmëruan se pasojat do të jenë të padëshiruara.

Aktivistët u shprehën se do të sjellë dëmtimin e mundshëm të ekositemeve dhe krijimin e mushkonjave hibride, rezistente ndaj insekteve.

Mirëpo, kompania e cila po merret me këtë projekt thotë se nuk do të ketë asnjë rrezik për njerëzit apo për mjedisin.

Plani për lëshimin e mushkonjave në vitin 2021 në Florida Keys, vjen disa muaj pasi mushkonjat e modifikuara u miratuan nga rregullatorët federalë.

Sipas ekspertëve vetëm mushkonjat femër kafshojnë njerëzit, sepse ato kanë nevojë për gjak për të proshuar vezë.

Pra, plani është që të lirohen mushkonjat mashkull, të modifikuara të cilët më pas shpresojnë ekspertët se do të shkatërrojnë çdo pasardhëse femër para se të arrijnë në moshën e kafshimit.

Të fundit

Pse asnjë ushtri në botë nuk mund të krahasohet me atë amerikane

Arsyeja kryesore:Armët e ushtrisë amerikane, janë ndër më të mirat në botë. Kur është fjala për armë vdekjeprurëse, ushtria amerikane nuk ka asnjë lloj mungese në inventar. Disa prej ty

Gjenden mbetjet e anijes luftarake të mbytur nga 1644

Arkeologët detarë kanë zbuluar rrënojat e një anije luftarake gati 400-vjeçare që ishte fundosur afër qytetit bregdetar danez të Rodbyhavn. Me shumë gjasë janë rrënojat e anijes ”Delmen

Zbulohet se si njerëzit kanë migruar 120 mijë vjet më parë

Arkeologët kanë zbuluar gjurmët më të hershme njerëzore të gjetura ndonjëherë në gadishullin Arabik.  Besohet se janë rreth 120,000 vjet të lashtë dhe shtrihen në vendin e një liqe

“Ishulli i pavdekshëm”

Përtej skajit më jugor të Japonisë shtrihet një ishull i njohur si “Ishulli i pavdekshëm”.   Për herë të parë, numri i njerëzve të moshës mbi 100-vjeç në Japoni ka shkuar në mbi 8

Dita e çokollatës

Çokollata është një produkt ushqimor industrial që ka për bazë kakaon. Përdoret për ushqim në formë të pastër dhe si gjysmë produkt në industri e kuzhinë. Fjala çokollate rrjedh nga p

Edhe kafshët shtëpiake duhet të karantinohen?

Sipas një studimi të bërë së fundmi midis 10 dhe 15 përqind të maceve që janë testuar në Ëuhana kanë rezultuar pozitive me koronavirus. Mostrat e gjakut të marra nga 141 mace zbuluan se &

Info Tjera