Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/GettyImages-1176355267-780x439-1.jpg

A është Elizabeth II mbretëreshë “shumë modeste” dhe tepër kursimtare?Mbretëresha Elizabeth, vlera neto e së cilës vlerësohet rreth 500 milionë dollarë amerikanë, njihet për faktin se është e disiplinuar dhe tepër, po tepër kursimtare

Shpesh, mbretëresha është quajtur si “shumë modeste” nga stafi, i cili thotë se në shumicën e kohës, ajo përdor vetëm 6 nga 775 dhomat e Buckingham Palace.

Rrobaqepësja e saj zbuloi për Daily Mirror se ajo përdor rregullisht vetëm dhomën e saj të gjumit, dhomën private të ndenjes, dhomën e veshjes, tualetin, dhomën e audiencës, ku takohet me personalitete dhe dhomën Empire, që funksionon si dhomë pritjeje.

Mbretëresha ripërdor çarçafët e saj duke krijuar mbulesa jastëkësh dhe gjithashtu riciklon letrat e paketimeve.

Biografja Kate Williams tregoi për Daily Express se mbretëresha Elizabeth II i ruante gjithmonë letrat e paketimit të dhuratave pas Krishtlindjeve.

Williams shton se ajo preferon që anëtarët e familjes t’i japin njëri-tjetrit dhurata praktike.

Mbretëresha njihet për dietën modeste; preferon të hajë peshk, perime dhe sallatë. Gjithashtu nuk e ka problem që të përdorë në tryezë enë kuzhine të thjeshta.

“Mbretëresha nuk shqetësohet shumë për ushqimin. Gjithçka që i intereson janë kuajt dhe qentë,” tha për CNN ish-shefja e kuzhinës në mbretëri, Darren McGrady.

Sipas Glamour, në vitin 1989, parukieri i mbretëreshës kërkoi nga marka Essie një ngjyrë specifike manikyri, që është pothuajse pa ngjyrë pasi mbretëresha nuk është e dhënë shumë pas ngjyrave të thonjve. Ajo përdor vetëm Essie Ballet Slippers Blush që kushton më pak se 10 dollarë.

Mbretëresha është shumë e fiksuar me energjinë elektrike. Dikur, vendoste tabela për t’i kujtuar stafit që të fikte dritat. Sipas Cheat Sheet, ka rreth 40,000 drita në pallat, ndaj për të kursyer energjinë, mbretëresha Elizabeth II vendosi që të mos përdoren llamba më të forta se 40 vat.

Burimi: Luxury Launches, Anabel

Të fundit

Kush është Kristen Welker, moderatorja që fitoi zemrën e publikut në debatin Trump-Biden

Kristen Welker ka qenë një fytyrë e njohur për miliona amerikanë si korrespondente e NBC News për Shtëpinë e Bardhë dhe bashkë-spikere e “Weekend Today”, por zgjedhja e saj si moderatore

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Gruaja britanike birëson 14 fëmijë jetimë afrikan

Një grua e re britanike ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm, duke birësuar 14 fëmijë nga Tanzania. Letty McMaster ishte vetëm 18 vjeç kur jeta e saj ndryshoi përgjithmonë pasi vizitoi n

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetë

Natyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë. Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të

Gjenerali grek në vitin 1992 ia dhuroi Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë

Adnan Merovci, një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka treguar se si gjenerali grek, Nikollae Girallakis, ia kishte dhuruar presidentit Rugova një pistoletë me 200

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të moshës prej 10 deri në 13 vjeç u janë bërë test

Info Tjera