Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/1-15-780x439-1.jpg

Aeroplani përplaset në ajër me balonën që transporton mjete piroteknikeAeroplani i aviokompanisë kolumbiane “Avianca” që po udhëtonte drejt Orlandos në Florida, për pak sa nuk është rrëzuar mbi Bogota për shkak të përplasjes me një balonë me ajër të nxehtë, transmeton Telegrafi.

Deri më tani nuk dihet nëse balona që shërben për të ngritur në ajër mjetet piroteknike, ka “qenë i armatosur” me materie shpërthyese, por gjatë përplasjes aeroplani është mbuluar me disa copëza të plastikës.

Një lloj shiriti ishte mbështjell rreth “bishtit” të aeroplanit dhe ishte futur më pas në motor, kështu piloti i aeroplanit  të tipit “Airbus A320” ka bërë ulje emergjente.

Për fat të mirë ekuipazhi dhe të tjerët kanë shpëtuar pa ndonjë lëndim, ndërsa aeroplani ka pësuar një sërë dëmtimesh. E pak para këtij incidenti, forcat ajrore kolumbiane kishin paralajmëruar për rrezikun që mund të vie nga fishekzjarrët dhe balonat në afërsi të aeroportit. /Telegrafi/

Të fundit

La fakultetin dhe u bë i pasur!

Një i ri i cili vendosi të braktiste universitetin vite më parë, është kthyer në YouTuberin më të pasur në Australi. 25-vjeçari Lachlan Power nga Brisbane, fiton të paktën 2.4 milionë do

Gjërat që nuk duhet t’i fusni kurrë në mikrovalë

Mikrovala është një pajisje që ngroh ushqimin, që e ka pothuajse çdo familje. Sidoqoftë, ashtu siç mund të jetë shumë efektive për ne, mund të jetë edhe e dëmshme nëse bëni gabime në

Ushtria amerikane ndërton armën më të fuqishme me lazer në botë

Lazeri ‘Pulsi Taktik Ultrashort’ thuhet se është një milion herë më i fuqishëm se armët me lazer që aktualisht janë në përdorim. Ushtria amerikane po punon për një lloj të ri të arm

Zhvendoset shtëpia 139 vjeçare

Një shtëpi Viktoriane 139 vjeçare në San Francisko më në fund ka një adresë të re. Të dielën, Englander House, një ndërtesë historike në zemër të San Franciskos, u zhvendos nga 807 Fr

Buka franceze në UNESCO

Bageta (baguette – frëngjisht), bukë prej miellit të grurit, ujit, majasë, kripës dhe me pak mjeshtëri, po aq simbol i Francës, sa edhe kulla Eiffel, së shpejti mund t’i bashkohet listës

5 vende te sigurta në shtëpi ku mund t’i fshihni paratë

Tashme qe jane kohe te veshtira me koronavirus dhe bankat nuk dihet se sa te sigurta jane ja menyrat se ku mund ti fshihni leket dhe qe te mos ja u marre njeri. 1.Akuarium me peshq Mbështillni parat

Info Tjera