Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/1200px-Bartini_VVA-14.jpg

“Bisha” fluturuese sovjetike që nuk u përdor kurrë!Prototipi i vetëm i këtij avioni të pazakontë tashmë qëndron i rrënuar në një fushë afër Moskës, por dikur ishte shpresa e Bashkimit Sovjetik kundër sulmeve të nëndetësve të SHBA-ve.

Avioni i quajtur Bartini Beriev VVA-14, shkronjat janë një akronim për “avionët amfibë të ngritjes vertikale” me 14 motorrë ishte projektuar për t’u ngritur kudo, pa pasur nevojë për një pistë, sipas CNN.

I projektuar në vitet 1960, vetëm dy nga tre prototipet e propozuar janë ndërtuar dhe vetëm njëri prej tyre arriti të ngrihej në fluturim.

Kur projektuesi Robert Bartini vdiq, projekti vdiq bashkë me të dhe prototipi i dytë u shpërbë.

Avioni i parë u nis për në Muzeun Qendror të Forcave Ajrore pranë Moskës, por diçka nuk shkoi mirë.

Avioni u plaçkit, u dëmtua dhe nuk është riparuar që prej asaj kohe

Bartini kishte parashikuar disa versione të ndryshme të VVA-14, duke përfshirë një me ponto të fryrë për t’u ulur në ujë dhe një tjetër me krahë të palosshëm që mund të funksiononin nga anijet në det.

Avioni mori pseudonimin Zmei Gorynich, sipas emrit të një dragoi nga përrallat popullore ruse.

“Kur e shikoje nga toka, VVA-14 ngjante me Zmei Gorynych që kishte gjithashtu, si të thuash, tre koka, si dhe krahë relativisht të vegjël”, thotë Andrii Sovenko, një historian i aviacionit.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera