Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/02/milk-honey-1296x728-header.jpg

Cilat janë ushqimet që nuk prishen kurrëKa disa ushqime që nuk mund të prishen kurrë, pavarësisht se kanë një datë skadimi.

Ju mos i hidhni poshtë duke blerë ushqime të reja.

Kush janë këto ushqime?

Zbulojini duke lexuar më poshtë!

Mjalti
Mjalti do të ndryshojë ngjyrën dhe do të kristalizohet pas një kohe, por gjithsesi është absolutisht i sigurt për t’u ngrënë.

Orizi
Data e skadimit në një pako oriz është një marrëzi e vërtetë.

Nëse e mbani orizin tuaj në një vend të thatë dhe të freskët, mund ta hani atë brenda 20 vjetësh.

E njëjta gjë vlen për petët e thata dhe makaronat.

Perimet e konservuara
Pasi të keni hapur kanaçen, perimet natyrisht do të prishen pas një kohe të shkurtër.

Por për sa kohë që nuk e hapni kanaçen, perimet do të mbeten të ngrënshme, edhe për 40 vjet!

Uthulla
Mund ta përdorni këtë përjetë, prandaj mos hezitoni të blini një shishe të madhe.

Mielli i misrit
Pothuajse të gjithë e kanë këtë produkt të mrekullueshëm në kuzhinë.

Disa njerëz e përdorin atë çdo ditë, por me të tjerët nuk e përdorin dhe e hedhin.

Ajo që duhet të dini është se mielli i misrit do të mbetet i paprishur për shumë vite.

Gjalpi i kikirikut
Mos hezitoni ta blini këtë produkt me shumicë, kur është në shitje, sepse nuk skadon kurrë.

Ju mund të ta hani atë deri në 5 vjet pasi e keni blerë.

Vaji në gjalpin e kikirikut është ai që e bën të mos prishet.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera