Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/20210101_115057.jpg

Dubai, si gjithmonë spektakolar: Pamje që tregojnë festimet e Vitit të Ri 2021 në disa vende në botë (Video)Pas ndoshta vitit më të çuditshëm në jetën tonë kolektive, njerëzit në të gjithë globin kanë festuar Vitin e Ri, duke shpresuar se viti 2021 do të sjellë përsëri një dukje të normalitetit.

Në këtë drejtim Euronews, ka sjellë festimet, duke filluar me fishekzjarre në Zelandën e Re, përpara se të shkonin për tek fqinjët e tyre Oqeanikë, Australi, ku Porti i Sidneit u ndriçua në kohën e duhur. Prej andej në Azi, Gji dhe në fund në Evropë.

 

Zelanda e Re

Zelanda e Re ishte një nga vendet e para që hyri në vitin 2021 me një shfaqje me rreth 500 kg fishekzjarre.

Festimet në vendin ishull do të ngjajnë më shumë me normalitetin e viteve të kaluara sesa në shumicën e vendeve të tjera pasi vendi aktualisht është “i lirë” nga rastet e konfirmuara me COVID-19.

Qeveria e rizgjedhur së fundmi e kryeministres Jacinda Ardern ka futur një politikë të rreptë karantine për ata që hyjnë në vend duke u përpjekur të shmangin çdo rast të ri të hyrjes së virusit në Zelandën e Re.

Australia

Pas Zelandës së Re, festimet vazhduan në Sidnei dhe shfaqja e fishekzjarrëve mbi portin e qytetit, i cili është i njohur në të gjithë botën për të qenë një për të parë, nuk zhgënjeu.

“Raketat” e lëshuara nga velat e famshme të Shtëpisë së Operës dhe shkëndijat me ngjyrë ylberi ndriçuan qiellin mbi ujë.

Por nuk kishte skena përqafimi të festuesve siç pamë në Auckland – shfaqja e fishekzjarreve të vitit të ri të Sidneit ishte pa turma, përcjell Telegrafi.

Një shpërthim i ri i COVID-19 ka parë 1 milion banorë të Sidneit që zakonisht mbushin zonën përreth portit të detyruar të shikojnë spektaklin përmes televizorit.

Tajvani

Tajvani ishte një nga vendet e para në Azi që hyri në vitin 2021 dhe vendi e bëri këtë me një ekstravagancë fishekzjarresh në Taipei me temën “dashuria”.

Dubai

Turmat e maskuara u mblodhën përgjatë plazhit Jumeirah dhe rreth qendrës së Dubait për të parë fishekzjarret duke shfaqur monumentin më të famshëm të vendit, Burj Khalifa – ndërtesa më e lartë në botë.

Ndërsa ora shënonte deri në mesnatë në Lindjen e Mesme, Burj Khalifa kishte shfaqur flamujt e vendeve që festonin Vitin e Ri para Emirateve të Bashkuara Arabe, përfshirë Indinë dhe Pakistanin.

Londra

Big Ben ishte në qendër të vëmendjes edhe një herë, një orë pas “zhurmës” që tregonte Brexit, por fatkeqësisht, ashtu si Berlini, edhe Londra nuk pa fishekzjarre zyrtare – megjithëse disa të tilla private mund të dëgjoheshin në qiellin e natës.

Të fundit

Zbuloni se çfarë tregon për ju, mënyra si e përdorni telefonin!

Gratë kalojnë mesatarisht 600 minuta në një celular çdo ditë, krahasuar me 459 minuta për burrat, sipas një studimi. Kjo kohë zakonisht kalon në detyra të lidhura me punën (si dërgimi i n

Nëse mund të rrini pa telefon 24 orë, fitoni 2 mijë euro!

Qendroni dot 24 orë pa përdorur asnjë lloj pajisje elektronike? Nëse po, kjo sfidë është për ju. Uebfaqja për krahasimin e produkteve Review.org ka nisur një sfidë të quajtur ‘Digital De

Mbi 50 milionë njerëz qeshin me videot e tij në TikTok

Platforma e mediave sociale TikTok është bërë një burim popullor argëtimi për përmbajtjen e saj në formë të shkurtër. Dhe nëse jeni duke “qarkulluar” nëpër TikTok, do të hasni në

Kapela e Indiana Jones arrin vlerën e mijëra funtave

Koleksionistët mund të paguajnë deri në 176,000 £ për kapelën e Harrison Ford në Indiana Jones në një ankand në Los Anxhelos. Artikull ikonik do të ishte një nga mbi 1,200 rekuizita telev

Ndërtesa që kanë mahnitur botën (Foto)

Art nuk mund të cilësohet vetëm piktura, e ilustruar në një telajo, por edhe projekte e ndërtesa mahnitëse. Këto kanë zgjedhur mediat e huaja, të cilat kanë publikuar ndërtesa që duken si

A jeni gati për eklipsin e parë diellor

Hënat e reja paraqesin fillime të reja dhe janë koha kryesore për manifestimin dhe vendosjen e synimeve. Hënat e reja në astrologji shënojnë fillimin e një cikli të ri hënor, dhe ndërsa ju

Info Tjera