Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/01/1728-alberni-street-735-bidwell-street-vancouver-f.jpg

Dy qiellgërvishtëse në formë peme pritet të “marrin jetë”Arkitektët kanë kërkuar leje për ndërtimin e dy qiellgërvishtësve në formë peme në Vancouver, me një lartësi prej 117 metra.

Kompania projektuese, Heatherwick Studio thotë se pema është përdorur si një frymëzim për të “zhvilluar idenë e lakimit të butë të strukturave vertikale që lidhin publikun në katin e parë me majën e kullave”.

Sipas dokumenteve të planifikimit, qiellgërvishtëset do të ndërtohen në rrugën “Alberni” në lagjen West End.


Kulla më e lartë, ajo perëndimore, do të ketë 34 kate ndërsa kulla lindore do të jetë 30 kate e lartë dhe 105 metra e gjatë.

Një shesh publik presë katësh do t’i lidhë dhe brenda do të jenë 400 apartamente banimi.

Një interpretim që tregon dy rrokaqiejt e pabesueshëm në formë peme për të cilët arkitektët po kërkojnë leje planifikimi në Vancouver

Sheshi përshkruhet si një “komoditet i ri i gjallë për qytetin me një sërë lehtësirash për të inkurajuar bashkimin dhe për t’i shërbyer qytetit”.

“Koncepti synon të sjellë një nivel të ri të përsosshmërisë globale të dizajnit në Vancouver, duke shfaqur dy kulla të lakuara, të mbushura me dritë dhe një shesh të nivelit të tokës për angazhimin e komunitetit”, thotë kompania.

Të fundit

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror. Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u s

Studimi: Covid-19 është në ajër, jo në sipërfaqe

Muajt ​​e parë të pandemisë i kaluam plotësisht duke pastruar ushqime dhe çanta pazari. Kalimi i pecetave të lagura me alkool mbi doreza, telefonat celularë, tavolinat dhe ekranet, si edhe

Vendosja e maskës mund të shpëtojë rreth 14.000 jetë

Hulumtuesit e Universiteti të Uashingtonit kanë parashikuar numrin e vdekjeve që do arrijë SH.B.A-ja deri më 1 gusht. Sipas studiuesve rreth 618.523 njerëz do të kenë vdekur nga Covid-19, deri

Emiratet e Bashkuara zgjedhin gruan e parë arabe për t’u trajnuar si astronaute

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë zgjedhur gruan e parë arabe që do të marrë pjesë në një trajnim për t’u bërë astronaute. Gruaja e zgjedhur është Nora al-Matrooshi, e cila i ka 27 vjet

Gabimet dhe mënyra e duhur e pozimit për t’u dukur bukur në fotografi

Epoka e rrjeteve sociale ka bërë që pozimi i duhur të jetë shndërruar tashmë në një domosdoshmëri. Personalitet e famshme, por edhe njerëz të rëndomtë që kanë ndjekës të shumtë, kuj

Pamjet nga ura prej xhami në Kinë

Për disa njerëz, kjo është një urë shumë e largët. Fotot e mëposhtme tregojnë një urë xhami me dy kuverta në Kinë me një dizajn perfket, i cili duket i frikshëm nëse e sheh nga afër.

Info Tjera