Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/Cat-Wearing-COVID-19-Mask.jpg

Edhe kafshët shtëpiake duhet të karantinohen?Sipas një studimi të bërë së fundmi midis 10 dhe 15 përqind të maceve që janë testuar në Ëuhana kanë rezultuar pozitive me koronavirus.

Mostrat e gjakut të marra nga 141 mace zbuluan se  kafshët shtëpiake ka mundësi të infektohen me Covid-19 nga njerëzit.

Sipas hulumtimit, 15 nga macet kanë pasur antitrupa ndaj koronavirusit, ndërsa në 11 prej tyre antitrupat janë aq të fuqishme, saqë e parandalojnë infektimin.

Asnjë nga macet që ishte infektuar me koronavirus  në këtë studim nuk shfaqi simptoma por sipas ekspertëve besohet se ky virus mund të jetë vdekjeprurës për ato.

Por zbulimet nga studiuesit në Universitetin Bujqësor Huazhong, tregojnë se niveli i infeksionit te kafshët shtëpiake është shumë më i lartë.

Studiuesit morën mostra gjaku nga 141 mace gjithsej, 102 pas shpërthimit të COVID-19 dhe 39 para shfaqjes së sëmundjes, transmeton abcneës.al

Nga 102 mace të marra në studim, 46 mace ishin nga strehimoret për kafshët, 41 nga pesë spitale të kafshëve shtëpiake dhe 15  nga familje ku të paktën një anëtar ishte i infektuar me Covid -19.

Antitrupat COVID-19 u gjetën në 15 macedhe 11 mace kishin zhvilluar antitrupa.

Ekspertët kanë deklaruar se duhet të zhvillojnë më shumë kërkime për të zbuluar se si përhapet virusi midis kafshëve.

Gjithsesi, ata gjetën mjaftueshëm arsye për t’i bërë thirje pronarëve të kafshëve shtëpiake të jenë më të kujdesshëm.  

Ky studim gjithashtu ndihmoi për të kuptuar se nuk ka asnjë provë të transmetimit të virusit nga njeriu në njeri dhe ende nuk dihen shumë informacione për transmetimin nga njeriu tek macja, por studiuesit vunë në dukje se duhet patur kujdes.

“Disa maca parandaluese duhet të zbatohen për të mbajtur një distancë të sigurt midis pacientëve të ifnektuar dhe kafshëve të tyre shtëpiake”– thanë studiuesit.

Gjithashtu ata shtuan se të gjithë pacientët e infektuar me koronavirus gjatë periudhës së shërimit dhe karantinës në shtëpi t’ja lenë dikujt tjetër kafshët e tyre për kudjes.

Sipas të dhënave publike, deri më tani në SHBA janë të infektuara 17 mace me COVID-19.

Të fundit

Si do ta festojë babagjyshi vitin e ri këtë vit?

Derisa po afron sezoni festiv, gjithçka është e paqartë se çfarë do të ndodhë për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Në kushtet e pandemisë, theksi vihet tek zbatimi i rregullave, ndaj këtë he

Pse i mbeti emri ‘Guri i Plakës’

Guri i Plakës është një legjendë, tregim nga goja e popullit që kanë lënë gjurmë në  jetën e një shoqërie njerëzor. Guri është çarë mespërmes nga një kompani franceze në vit

Shtëpia e çuditshme që kushton 2.5 milion €

Kjo është shtëpia “Flintstones” në Kaliforni, me një vlerë marramendëse prej 2.5 milion euro. Ajo u krijua nga një arkitekt në SHBA, duke tërhequr vëmendjen e të gjithëve. E ngjashme

Dekada tjetër mund të jetë edhe më e keqe për botën, thotë hisotoriani i njohur

Viti 2020 ka qenë i mirë për Peter Turkin, për shumë arsye për të cilat ka qenë ferr për ne të tjerët. Qytetet në trazira dhe flakë, udhëheqësit e zgjedhur që mbështesin dhunën, vras

Shfaqja e magjishme që do të ndodhë në mes të muajit nëntor

Në mes të nëntorit, shiu i paqëndrueshëm i meteorit Leonid godet përsëri Tokën. Ky shi vjetor meteorësh, i cili arrin kulmin gjatë natës në 16-17 nëntor, është përgjegjës për disa ng

7 vendet hipotetike ku mund të ketë ekzistuar Altantida

Filozofi grek Platoni e përshkroi për herë të parë mbretërinë e humbur të Atlantidës në vitin 360 Para Erës Sonë. Ai shkroi mbi një ishull malor të krijuar nga Poseidoni, i mbushur me el

Info Tjera