Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/10/t2wt.jpg

Fotoja e vrimës së zezë, përforcon teorinë e relativitetitImazhi i parë i një vrime të zezë, i fiksuar në 2019, ka zbuluar më shumë prova që mbështesin teorinë e relativitetit të përgjithshëm të Albert Einstein.

Zbulimi i ri ka sugjeruar se teoria e tij tani është 500 herë më e vështirë të rrëzohet.

Teoria e Einstein, apo ideja se graviteti është një çështje e lakimit të hapësirës dhe kohës, ka rezistuar prej 100 vjetësh ndërsa zbulime të reja astronomike janë bërë.

Kërkuesit në teleskopin event horizont, skuadra që fiksoi vrimën e zezë në qendër të galaksisë M87 vitin e kaluar, analizuan hijen e vrimës së zezë.

Vrimat e zeza nuk lëshojnë hije në kuptimin tipik sepse nuk janë objekte solide që parandalojnë dritën të kalojë përmes tyre.

Por, vrimat e zeza ndërveprojnë me dritën pak më ndryshe, por krijojnë një efekt të ngjashëm.

Një vrimë e zezë mund të tërheqë dritën drejt saj dhe ndërsa drita nuk mund të dalë nga brendia e një vrime të zezë, është e mundur që ajo të gjejë një rrugëdalje në një rajon përreth kufirit teorik të vrimës së zezë, ose pikës nga ku nuk ka kthim.

E kjo, mund të duket si një hije.

Për faktin se vrimat e zeza kanë një gravitet të tillë të stërmadh, që lakon hapësirë-kohën, ajo mund të veprojë si zmadhues që e bën hijen e vrimës së zezë të duket më e madhe se ç’është.

Kërkuesit kanë matur këtë shtrembërim dhe kanë zbuluar se përmasa e hijes së vrimës së zezë renditet në krah të teorisë së relativitetit ose lakimit të hapësirë-kohës për të krijuar gravitet.

Të fundit

Udhëtime luksoze ku përfshihet edhe vaksinimi kundër Covid-19

Në Mbretërinë e Bashkuar, klubi privat “Knightsbridge Circle” lejon anëtarët e tyre, duke paguar anëtarësinë vjetore prej 25 mijë paund (rreth 28 mijë euro), të fluturojnë jashtë vend

Si të dalloni nëse një ushqim i paketuar ka shumë kripë

Kripa është një përbërës që mund të ndihmojë në ruajtjen e ushqimit dhe në rritjen e shijes së tij. Konsumi i tepërt i kripës, megjithatë, mbart rreziqe shëndetësore. Më konkretisht,

Në këtë qytet bie 5 metra borë (Video)

Një provincë lindore në Turqi është përfshirë nga reshjet e dendura bore ku trashësia e borës deri më tani ka arritur në 4-5 metra. Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për provincën Mu

Si njeriu më i pasur në botë, Elon Musk dëshiron të paguhet në Bitcoin

Tesla dhe themeluesi i SpaceX thanë se ai kurrë nuk do ta refuzonte kriptomonedhën.  Elon Musk, themeluesi miliarder i Tesla dhe SpaceX, dhe i cili sapo u bë njeriu më i pasur në botë, preten

Njihuni me qendren e universit (Video)

Vendi që shihni është një nga më të veçantët në botë, i cili ka mahnitur shumë njerëz. Madje ai cilësohet edhe si “qendra e universit”. Por çfarë ka të veçantë ky vend që vizito

Viti i kaluar i më i ngroti në Evropë

Viti 2020 ka qenë një ndër vitet më të ngrohtë që ka parë Evropa me 0.4 ° C më të ngrohtë se rekordi i mëparshëm në 2019. Sipas të dhënave të fundit nga shërbimi i BE për monitorim

Info Tjera