Kuriozitete http://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/6951d786-2384-415a-af88-1aeddd6e46dd.jpg

Gjenden mbetjet e anijes luftarake të mbytur nga 1644Arkeologët detarë kanë zbuluar rrënojat e një anije luftarake gati 400-vjeçare që ishte fundosur afër qytetit bregdetar danez të Rodbyhavn.

Me shumë gjasë janë rrënojat e anijes ”Delmenhorst”, e cila u fundos në tetor 1644 gjatë një beteje në Fehmarn, thanë ekspertët nga muzeu danez ‘’Viking Ship’’ në një deklaratë.

Relikja u zbulua disa muaj më parë në një thellësi prej 3,5 metrash gjatë punimeve për ndërtimin e një tuneli të ri nënujor, i cili kalon ngushticën midis Danimarkës dhe Gjermanisë.

Beteja e vitit 1644 e Fehmarnit rezultoi në disfatën e Danimarkës nga Suedia dhe Holanda.

Rezultojnë të humbura gjithsej 15 anije luftarake, nga të cilat ”Delmenhorst” është e fundit që gjendet.

Dy të tjera u zbuluan në 2012.

Të fundit

Kush është Kristen Welker, moderatorja që fitoi zemrën e publikut në debatin Trump-Biden

Kristen Welker ka qenë një fytyrë e njohur për miliona amerikanë si korrespondente e NBC News për Shtëpinë e Bardhë dhe bashkë-spikere e “Weekend Today”, por zgjedhja e saj si moderatore

Raca më e famshme e qenit në botë

Raca është rritur për punë fizike, përkatësisht për grumbullim të objekteve në ujë, andaj, bashkë me retrieverët e artë, më së shpeshti shfrytëzohet në qëllime terapeutike dhe si qen

Gruaja britanike birëson 14 fëmijë jetimë afrikan

Një grua e re britanike ka bërë një gjest të jashtëzakonshëm, duke birësuar 14 fëmijë nga Tanzania. Letty McMaster ishte vetëm 18 vjeç kur jeta e saj ndryshoi përgjithmonë pasi vizitoi n

10 fenomene të mahnitshme që nuk do të besoni se ekzistojnë në të vërtetë

Natyra është e bukur dhe e mahnitshme dhe ka krijuar mrekulli që është e vështirë të besohet se ekzistojnë në të vërtetë. Në jetën tonë të përditshme, ne përjetojmë disa gjëra të

Gjenerali grek në vitin 1992 ia dhuroi Ibrahim Rugovës një pistoletë me 200 fishekë

Adnan Merovci, një ndër njerëzit më të afërt të ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka treguar se si gjenerali grek, Nikollae Girallakis, ia kishte dhuruar presidentit Rugova një pistoletë me 200

Instrumentet muzikore kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve

Instrumentet muzikore mund të kontribuojnë në kujtesën dhe kreativitetin e fëmijëve. Në shtetin e Amerikës Jugore, Kili, 40 fëmijëve të moshës prej 10 deri në 13 vjeç u janë bërë test

Info Tjera